لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان

وقتی از تحصیل رایگان صحبت می کنیم چه کشوری به ذهن شما می رسد؟ امروزه در جوامع اروپایی تحصیل با هزینه ی کم و کیفیت بالا تا حدی امکان پذیر نیست اما از مهمترین عواملی که باعث جذب دانشجو در آلمان شده است تحصیل رایگان آن است. کشور آلمان با توجه به قطب اقتصادی که دارد بهترین انتخاب برای تحصیل است. این کشور مقصد متقاضیانی است که خواهان تحصیل در کشوری مناسب برای زندگی و کار هستند است. کشور آلمان یکی از کشور های خوب اقتصادی و پیشرفته است که با درصد بیکاری پایین توانسته جایگاه مناسبی را در اروپا داشته باشد.

نظام آموزشی خوب و درست کشور آلمان باعث شده تا هر ساله متقاضیان زیادی برای مهاجرت تحصیلی در این کشور اقدام کنند. تحصیل در کشور آلمان یکی از گزینه های مناسب برای متقاضیان عزیز می باشد البته باید در نظر داشت که آیا شرایط شما با این کشور تطابق دارد یا خیر!

مهم ترین فاکتور برای کشور آلمان سن مناسب است که در بخش های دیگر به طور مفصل به آن پرداخته ایم. آلمان نیز کشوری مهاجر پذیر است با این حال برای تحصیل در این کشور محدودیت سنی قائل است. دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور آلمان در مقطع کارشناسی هستند باید حداکثر ۲۳ ساله باشند تا بتوانیم برای آنها پذیرش بگیریم . و دانشجویان مقطع کارشناسی نیز باید زیر ۳۰ سال باشند.

شرایط تحصیل در آلمان /مقطع کارشناسی:

کسانیکه قصد تحصیل در این مقطع را دارند باید توجه داشته باشند که با اینکه کشور آلمان بسیار مهاجر پذیر است و اجازه ی حضور و تحصیل به مهاجرین در مقاطع مختلف را اهدا میکند اما برای تحصیل در آلمان محدودیت هایی قائل است. کسانیکه قصد شروع در مقطع  کارشناسی را دارند باید توجه داشته باشند که ابتدا تحصیلات ۱۲ ساله ی خود را ارائه دهند و سپس سن آنها باید کمتر از ۲۳ باشد. در غیر این صورت شانس ویزا پایین می آید.

باید توجه داشته باشید که معدل کل دیپلم و پیش دانشگاهی شما اهمیت دارد در این مقطع دوره ای ۴ ساله را شامل می شود، برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های آلمان متقاضی باید دارای مدرک حداقل دیپلم و پیش دانشگاهی باشد.چنین فردی باید ابتدا یک دوره ی ۱ ساله کالج را در کشور آلمان بگذراند تا بدین ترتیب اجازه ورود به دانشگاه های آلمان را کسب نمایدو همچنین نیاز به مدرک زبان آلمانی می باشد.

شرایط تحصیل در آلمان / مقطع کارشناسی ارشد:

تحصیل در این مقطع به طور کلی تا حدودی رایگان است. بسیاری از دانشجویان خواهان تحصیل در آلمان هستند که باید توجه داشته باشند برای تحصیل در این مقطع باید شما زیر ۳۰ سال باشید تا شانس ویزای شما بالاتر برود.

طول دوره کارشناسی ارشد درکشور آلمان اصولا ۲ سال است،برای آنکه متقاضی بتواند وارد این دوره شود باید مدرک کارشناسی خود را از دانشگاههای معتبر دریافت کرده باشد و برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های تراز اول باید رزومه تحصیلی قوی و شاخصی ارائه نماید. در دوره کارشناسی ارشد اکثریت رشته ها هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی ارائه می گردد. برای تحصیل در مقطع ارشد به زبان انگلیسی مدرک آیلتس ۵/۶ به بالا و به زبان آلمانی (بی ۱) یا (بی ۲) از شما خواسته می شود

شرایط تحصیل در آلمان /مقطع دکترا:

شما در بهترین دانشگاه های آلمان می توانید در این مقطع تحصیل رایگان داشته باشید. حدود ۳۰۰ مرکز علمی با بهترین کیفیت و امکانات در کشور آلمان وجود دارد. و شما به راحتی می توانید تحصیل رایگان در کشور آلمان را تجربه کنید. به طور کلی در مقطع دکترا داشتن رزومه ی خوب به شما کمک میکند تا پذیرش راحتتری داشته باشید. رزومه ی خوب شامل : معدل بالا، داشتن مقاله های ISI با ایمپکت بالا، دارا بودن آیلتس ۶/۵، داشتن سابقه ی کاری مرتبط با رشته ی تحصیلی و … .

در نظر بگیرید، مرتبط بودن رشته ی دانشگاهی با رشته ی دیپلم شما شرط اصلی گرفتن پذیرش می باشد. گروه تخصصی مهاجرت و پذیرش تحصیلی  لیگال اپلای شما را در راستای رسیدن به زندگی مطلوب با پیشرفتی چشم گیر یاری می کند برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با اخذ پذیرش دانشگاهی از کشور آلمان می توانید با ما در تماس باشید.

شرایط برای هر مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ،برای دانشجویان خارجی فراهم شده و شما می توانید در هر مقطعی تحصیل رایگان داشته باشید. اگر تحصیل به زبان آلمانی برای شما دشوار است باید به شما بگوییم که تحصیل در آلمان هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی امکان پذیر است.

در تمامی مقاطع تحصیلی شما می توانید به زبان رسمی کشور آلمان تحصیل کنید.  البته که برای زندگی و کار نیاز به تسلط به زبان آلمانی دارید اما از جهت تحصیل شما می توانید در رشته های مختلف به زبان انگلیسی تحصیل کنید. اگر شما خواهان تحصیل در یک کشور اروپایی و با هزینه ی کم ولی با کیفیت آموزشی بالا هستید. آلمان گزینه ی خوبی برای شما خواهد بود. چرا که همانطور که گفته شد کشور آلمان شرایط تحصیل رایگان دارد.

موارد مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های آلمان

اگر به عنوان دانشجو به تحصیل در آلمان علاقمند هستید ابتدا باید مدارک تحصیلی پیشین خود را که پشت سر گذاشتید برای تأیید و سنجش اعتبار به دانشگاه مقصد بفرستید. و برای این کار ابتدا باید مدارک خود را در دارالترجمه های معتبر به زبان آلمانی ترجمه کنید و به دانشگاه های آلمان ارسال کنید.

برای تحصیل رایگان در آلمان باید تسلط به زبان آلمانی داشته باشید. پیش نیاز تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان زبان آلمانی است ولی در برخی رشته ها  تحصیل به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است.

شما برای ورود به هر کشوری طبق قانون و مقررات باید ثابت کنید که تمکن مالی مناسبی دارید. تمکن مالی به این معناست که شما پولی را که مقدار آن در هر کشور متفاوت است در حساب خود قرار می دهید تا به دولت آن کشور ثابت کنید که از لحاظ مالی تأمین هستید و قصدتان از مهاجرت فقط تحصیل در آن کشور است . تمکن مالی مورد تأیید سفارت آلمان ۱۰ هزار ۲۳۶ هزار یورو است.

 در سال بین ۱ تا ۳ بار پذیرش از دانشگاه های آلمان امکان پذیر است. برای تحصیل در آلمان به زبان آلمانی گاها تا ۳ بار مهلت پذیرش داریم اما تحصیل به زبان انگلیسی  طبیعتا محدود تر هست و ممکن است فقط ۱ بار در سال مهلت پذیرش داشته باشیم. پس درخواست پذیرش و مهلت آن بستگی به رشته ی شما و زبان تحصیل شماست. پیشنهاد می کنیم که مدارک خود را تا ۶ ماه قبل از تاریخ پذیرش انجام دهید تا با مشکلی در روند پذیرش مواجه نشوید.

باید قبل از ورود به کشور آلمان و ثبت نام در دانشگاه های آن اقدام به دریافت بیمه ی سلامت کنید . شما موظف به دریافت بیمه ی سلامت قبل از ثبت نام در دانشگاه های آلمان هستید. از آنجا که بیمه ی سلامت مورد قبول کشور آلمان نیست متقاضیان باید ماهانه مبلغی حدود ۸۰  یورو برای پوشش هزینه های خود پرداخت کنند.

می توان گفت سخت ترین مرحله برای پذیرش در آلمان دریافت ویزای تحصیلی آن است. با توجه به حجم بالای درخواست های دانشجویان برای تحصیل در آلمان، وقت های سفارت آلمان بسیار طولانی بوده و باید این وقت را از طریق یک کشور ثانویه از ۲ سال به ۶ ماه تغییر دهیم.

پس از دریافت ویزای تحصیلی و اتمام پذیرش، طبیعتا باید به فکر محل سکونت خود باشید. این بدین دلیل است که اکثر دانشگاه های آلمان از خوابگاه برخوردار نیستند و شما باید بالافاصله قبل از ورود به کشور، محل اقامت خود را آماده سازید.

این مرحله باید پیش از شروع سال تحصیلی انجام پذیرد. این موضوع چیزی است که هرترم برای شما تکرار می شود و هزینه ی کمی را در برمی گیرد.

هزینه های تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان طی سال های گذشته به صورت رایگان ارائه می شود، همین باعث شده دانشجویان زیادی را به خود جذب کند. تحصیل رایگان در آلمان به این معنا نیست که شما بورسیه می شوید، یعنی هزینه ی زندگی که شامل خوابگاه، خوردو خوراک، حمل و نقل و … است به پای خودتان می باشد که طی بررسی های ما این مبلغ به طور میانگین در ماه ۶۰۰ یورو می باشد که با کار دانشجویی در آلمان می توان قسمتی از آن را پوشش داد.

در طول ترم تحصیلی شما هزینه ای برای ثبت نام پرداخت می کنید که نمی توان آن را شهریه تحصیلی نامید مبلغ آن حدودا ۱۵۰ یورو در هر ترم می باشد.

شغل های پر در آمد در آلمان

از شغل های پر درآمد در آلمان به ترتیب رشته های پزشکی و پیرا پزشکی، مهندسی می باشد که متقاضیان زیادی هم دارد. جهت پذیرش از دانشگاه برای رشته های پزشکی ابتدا متقاضی باید به مدت دو ترم، در دوره کالج همان دانشگاه شرکت کند. این دوره کاملا تحت نظر دانشگاه و در واقع توسط خود دانشگاه ارائه میشود. در این دوره سرفصل هایی از شیمی، زیست شناسی و ریاضی که متقاضی همگی را قبلا در ایران فرا گرفته است، به همراه زبان آلمانی تدریس میشود.

البته این دوره شامل دو آزمون می باشد. یکی آزمون ورودی که قبولی در آن لازمه ورود به کالج است و دیگری آزمون پایانی که متقاضی باید حد نصاب نمره مورد نیاز را کسب کند تا اجازه ورود به دانشگاه به وی داده شود. در غیر اینصورت باید مجددا در این آزمون شرکت نماید. برای آن دسته از عزیزانی  که به فکر گرفتن اقامت دائم کشور آلمان هستند پیشنهاد ما برنامه ریزی بلند مدت می باشد که بعد از اتمام تحصیل، شغل مناسبی را یافته و ویزای دانشجویی خود را به ویزای کاری تبدیل کنید.

تحصیلات در آلمان در ۲ نوع دانشگاه امکان پذیر است

  1. دانشگاه های خصوصی : این نوع دانشگاه ها دارای هزینه بوده و متقاضیان موظف به پرداخت شهریه هستند.
  2. دانشگاه های دولتی : تحصیل در این دانشگاه ها تا حدی رایگان است. دانشجویان در نهایت موظف به پرداخت ۳۰۰ یورو برای هر ترم می شوند که در مقایسه با کشور های دیگر این مبلغ ناچیز است. به همین دلیل کشور آلمان به تحصیل رایگان معروف است.

 هزینه ی زندگی در آلمان :

همانطور که می دانید کشور آلمان مقصد بسیاری از دانشجویان است و نکته ی قابل توجه این کشور تحصیل رایگان آن است . دانشجویان در هر هفته ۲۰ ساعت اجازه ی کار دارند و به ازای هر ساعت کار، ۸ تا ۱۰ یورو حقوق دریافت می کنند که این مقدار را باید صرف هزینه ی زندگی کنند. متوسط هزینه ی زندگی در کشور آلمان ماهیانه ۸۰۰ یورو است که شامل هزینه ی خوابگاه و خورد و خوراک می شود.

اجازه کار در حین تحصیل :

می توان ادعا کرد که اکثر دانشجویان دانشگاه های آلمان چه ایرانی و چه غیر ایرانی قصد دارند که هزینه ی خود را از طریق کار در حین تحصیل انجام دهند. دانشجویان می توانند با کار کردن در کتابخانه ها، فروشگاه ها، رستوران ها و . . . تأمین کنند. دانشجویان در هفته ۲۰ ساعت اجازه کار درحین تحصیل را دارند. که به ازای هر ساعت ۸ تا ۱۰ یورو به آنها تعلق می گیرد.

اجازه ی کار پس از تحصیلات:

پس از اتمام تحصیلات در آلمان یک فرصت ۱۸ ماهه برای کاریابی به فارغ التحصیلان داده می شود که متناسب با رشته ی خود کار پیدا کنند. متقاضیان می توانند قرار داد کاری بسته و برای اقامت دائمی خود اقدام نمایند. پس از ۲ سال اقامت دائم به آنها داده می شود.

پر طرفدار ترین رشته ها در آلمان :

دانشجویان می توانند در رشته هایی نظیر مهندسی، مدیریت، پزشکی، کامپیوتر، ریاضیات تحصیل رایگان داشته باشند. مراکز علمی، آموزشی کشور آلمان بسیار مقرون به صرفه بوده و از میان کشور های اروپایی بهترین گزینه برای شما آلمان است.

رشته های پر طرفدار شامل :

یکی از پر طرفدار ترین رشته ها در بین دانشجویان ،رشته های مهندسی می باشد .کشور آلمان انواع  رشته های مهندسی را پذیرش می گیرد. به طور مثال : مهندسی مکانیک، شیمی، عمران، الکترونیک و . . . دانشگاه های آلمان جز دانشگاه های برتر در این رشته ها هستند.

رشته های مدیریت در فاصله ی نه چندان دور با مهندسی قرار دارد و رتبه ی دوم را در بر می گیرد. موسسات و دانشگاه های مدیریت در آلمان دارای اعتبار خوبی در سراسر جهان هستند. برای دانشجویان بین المللی رشته های مدیریت بازرگانی در دانشگاه هانوفر گزینه ی بسیار مناسبی برای شماست.

داشجویان در رشته ی حقوق با مشاوره دادن به موکلان خود، آنها را در زمینه ی مسائل و مشکلات حقوقی راهنمایی می کنند. رشته ی حقوق برای مقطع کارشناسی ۴ سال و برای کارشناسی ارشد ۲ سال و دکترا ۳ تا ۵ سال زمان می برد.

این رشته دارای شاخه های متنوعی بوده و دارای گرایش های پزشکی، صنعتی و غذایی است. رشته ی میکروبیولوژی در هر گرایشی به موضوعی خاص می پردازد. به طور کلی در گرایش پزشکی به تحقیق و پژوهش درباره ی میکروب هایی می پردازد که بیماری زا هستند. گرایش صنعتی این رشته در اروپا دارای اهمیت فراوانی است.

 

در آن به بهره گیری از میکروب های مثبتی می پردازند که ماده ی صنعتی کاربردی مثل کود و اسید را می سازند. می توان گفت این گرایش در برطرف کردن آلودگی ها کاربرد دارد. همانطور که مطالعه کردید رشته ی میکروبیولوژی دارای اهمیت فراوان بوده و با توجه به علایق خود می ‌توانید در یکی از این گرایش ها تحصیل کنید و پس از آن با مدرک تحصیلی خود کار کنید.

آخرین ویرایش: ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021