لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

تحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانس

مشاهده اطلاعات کامل کانادا

تحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانس
تحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانسReviewed by Tel: 021-882 882 00 on Mar 7Rating: 5.0تحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانس | شرایط سنی و تحصیلی در کشور کانادا | قوانین جدید 2020 کانادا.تحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانس

تحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانستحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانس، هر سال افراد زیادی حدود 120 هزار نفر به دلیل شرایط عالی تحصیل در کشور کانادا از اکثر کشور ها برای ادامه تحصیل در کانادا مجوز تحصیلی کانادا را دریافت می کنند .

 

تحصیل در کانادا

دانشگاه های کشووجود دانشمندان با استعداد و محققان پرتلاش در کانادا محیطی بی همتا برای کار و تحصیل ایجاد کرده است. ادامه تحصیل در کانادا در امور کامپیوتری و فناوری اطلاعات ، ارتباطات از راه دور ، حمل ونقل شهری ، هوافضا ، میکروالکترونیک ، دستگاه های پزشکی ، نرم افزارهای پیشرفته ، انرژی های برق آبی وهسته ایی ، لیزر ، بیوتکنولوژی ، صنایع غذایی ، ادامه تحصیل در کانادا فرصتی بی نظیر است و بدست آوردن آن در گرو اخذ پذیرش از دانشگاه در رشته مورد علاقه و دریافت ویزا دانشجویی است.

تحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانس  : کشور کانادا از جمله دانشگاههایی است که به دلیل اعتبار جهانی و رفاه اجتماعی بیشترین متقاضی مهاجرت را داردو تحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانس از مزایای بسیاری برخوردار است. کشور کانادا در شمال قاره آمریکا قرار دارد و بعد از روسیه بزرگترین کشور جهان است و در مقایسه با دیگر کشورها جمعیت کمی دارد و از جمله مهاجرپذیرترین کشورها است.

 

به دلیل سطح علمی وآموزشی عالی دراین دانشگاه ها، هر ساله دانشجویان زیادی از سراسر جهان متقاضی اخذ ویزای تحصیلی کانادا می باشند.

 

تحصیل در مدارس کشور کانادا

 

تحصیل در مقاطع دبستان و دبیرستان کشور کانادا در بهترین مدارس خصوصی و دولتی کانادا میسر است و کشور کانادا برای از بین بردن دغدغه خانواده ها در رشد و تربیت دانش آموزان در محیطی بیگانه، شرایط ویژه ای را نظیر محیا کردن خوابگاه های دانشجویی با امکانات پیشرفته، تهیه غذای اسلامی و حلال، فراهم کردن بستر نظارت مستمر اولیای دانش آموز بر روند تحصیلی و زندگی در کانادا و بسیاری دیگر از امکانات را جهت تسهیل و بهبود بخشیدن زندگی در حین ادامه تحصیل در کانادا بوجود آورده است.

هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا در دوره دبیرستان و دانشگاه در حدود 25 تا 30 هزا دلار کانادا است که این هزینه شامل هزینه مدرسه، خوابگاه، غذا، بیمه و …. می باشد.

 

تحصیل در کانادا

 

افرادی هم بدون دریافت مجوز تحصیلی در این کشور مشغول به تحصیل می شوند که لازم به ذکر است این دسته از افراد فقط شش ماه می توانند در این کشور تحصیل کنند و از ان پس برای تحصیل باید مجوز تحصیلی را کسب کنید.

خیلی ها تصور می کنند که مجوز تحصیلی همان ویزای تحصیلی است در صورتی که مجوز تحصیلی اجازه  ادامه تحصیل در کانادا با نام استادی پرمیت (Study Permit) می باشد که با ویزای تحصیلی متفاوت می باشد.

 

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم و لیسانس

 

کالج ها در کانادا دو نوع مدرک ارائه می دهند یا مدرکcertificates و یا مدرک دیپلم. تفاوت این مدرک ها در این است که مدرک دیپلم یک سال به طول می انجامد که اگر دیپلم برای کارشناسی صادر شود در حد دیپلم ایران است.جهت اخذ مدرک دیپلم در کانادا و ادامه تحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانس دانش اموزان باید 12سال تحصیلی را به اجبار بگذرانند تا موفق به اخذ دیپلم شوند. معدل دوره ی دبیرستان فرد جهت اخذ پذیرش دانشجو لازم است.

 

شرایط تحصیلی در مقطع لیسانس و فوق لیسانس و دکتری در کانادا

 

پس از اخذ مدرک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی در ایران شما می توانید بطور مستقیم وارد دانشگاه های کانادا شوید و تحصیل خود را در دانشگاه های کانادا شروع نمایید البته لازم است بدانید بعد از ورود به 18 سالگی و برای تحصیل در کشور کانادا و کشور های انگلیسی زبان در تمامی مقاطع لیسانس، فوق لیسانس، دکتری  شما نیاز به مدرک زبان آیلتس ( ILETS)، تافل (TOFEL) یا معادل آن ها نیاز خواهید داشت و این باور نسبت به تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان بدون مدرک زبان کاملا اشتباه است.

افرادی که قصد ادامه تحصیل در کانادا به همراه بورسیه را دارند به این نکته توجه داشته باشند که اخذ پذیرش از دانشگاه های خارجی مستلزم آگاهی از نکات ریز و حساسیست که چنانچه رعایت نگردد پذیرش ناموفق خواهد بود و همچنین بعد از دریافت پذیرش از دانشگاه باید برای دریافت ویزا از آن کشور اقدام کرد که قطعاً مرحله دریافت ویزا از پذیرش دانشگاه دشوارتر و حساس تر می باشد و باید با دقت و آگاهی کامل نسبت به قوانین روز کشور مذکور اقدام نمایید.

 

معرفی دانشگاه های کانادا

کشور کانادا دانشگاه های خوب زیادی دارد، اما در میان همه آنها 13 دانشگاه به عنوان بهترین ها به شمار می آیند. به این 13 دانشگاه در اصطلاح گروه 13(G-13) گفته می شود و حدود 66 درصد کرسی های تحقیقاتی کانادا مختص به همین گروه است.

برخی از بهترین دانشگاه های کانادایی عبارتند از دانشگاه تورنتو،دانشگاه مک گیل، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه مک مستر، دانشگاه مونتل، دانشگاه واترلو، دانشگاه وسترن و … . دقت داشته باشید که دانشگاه مورد نظر شما باید حتما در لیست مؤسسات آموزشی منتخب (DLI) وجود داشته باشد. لیست مذکور به دانشگاه‌ ها و مؤسسات آموزشی اشاره دارد که دانشجویان خارجی را می‌پذیرند. درخواست شما برای دانشگاه هایی که در این فهرست نیستند پذیرفته نخواهد شد.

 

 

تحصیل در مقطع دکترای کشور کانادا

 

در تمامی کشورها دوره دکترا دوره ای 4-5 ساله است اما بدلیل نظام آموزشی قوی حاکم در کانادا طول دوره دکترا 2.5-3 سال است. کسانی که چه در کانادا و یا هر کشور دیگری در مقطع فوق لیسانس فارغ التحصیل شده باشند می توانند برای پذیرش در این دوره اقدام کنند. مدرک زبان مورد نیاز برای دوره دکترا IELTS 6.5 است.بردن همراه (همسر) و فرزندان زیر 18 سال در این دوره میسر است و فرزندان می توانند به راحتی از سیستم آموزشی پیشرفته کانادا استفاده کرده و به تحصیل بپردازند.

 

شرایط تحصیل در کانادا

در نظر داشته باشید تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس و فوق لیسانس با نمره آیلتس آکادمیک (Overall Score Band) 6.5 امکانپذیر می باشد اما خبر خوب این است که ادامه تحصیل در کانادا در  مقطع لیسانس و فوق لیسانس با نمره آیلتس آکادمیک (Overall Score Band) 6 که با عنوان پذیرش مشروط یا (Conditional) نیز شناخته می شود امکان پذیر است که در قسمت پایین شرایط و نجوه پذیرش مشروط خدمتتان شرح داده خواهد شد و اما تحصیل در مقطع دکترا در  دانشگاه های کانادا نیازمند آیلتس آکادمیک (Overall Score Band) 7 می باشد جهت اطلاعات بیشتر با کارشناسان شعبه فرمانیه لیگال اپلای تماس بگیرید.

 

پذیرش مشروط (Conditional)

 

پذیرش مشروط بدین معنی می باشد در صورتی متقاضی بنا به هر دلیلی موفق به اخذ نمره حداقل 6.5 در مقطع لیسانس و فوق نشود و نمره 6 داشته باشد می توان برایش پذیرش مشروط تحصیلی در دانشگاه های کانادا گرفت ولی بشرط آنکه پس از اخذ پذیرش تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس در کانادا و ورود به کانادا دوره زبان پیش نیاز را در دانشگاه بگذراند و برای مقطع دکترا تیز با نمره 6.5 می توان پذیرش تحصیلی دانشگاه را گرفت که متقاضی برای تحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانس پس از ورود به کانادا باید دوره پیش نیاز زبان را در دانشگاه بگذراند.جهت اطلاعات بیشتر با کارشناسان شعبه فرمانیه لیگال اپلای تماس بگیرید.

برای ادامه تحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانس در دانشگاه های کانادا می بایست معدل مدرک دیپلم حداقل14 باشد. البته اگر فرد قصد تحصیل در دانشگاه های ممتاز کشور کانادا در بعضی از رشته های خاص را داشته باشد باید معدل دیپلم وی بالای15 باشد.

دانشگاه های کشور کانادا از جمله دانشگاههایی است که به دلیل اعتبار جهانی و رفاه اجتماعی بیشترین متقاضی مهاجرت را دارد. کشور کانادا در شمال قاره آمریکا قرار دارد و بعد از روسیه بزرگترین کشور جهان است و در مقایسه با دیگر کشورها جمعیت کمی دارد و از جمله مهاجرپذیرترین کشورهااست. به دلیل سطح علمی وآموزشی عالی دراین دانشگاه ها، هر ساله دانشجویان زیادی از سراسر جهان متقاضی اخذ ویزای تحصیلی کانادا می باشند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری با توجه به رشته، شهر، ایالت، نوع دانشگاه و… متفاوت است و  تمامی هزینه های متقاضی به دلار کانادا است . لازم به ذکر است که به دانشجویانی که معدل درسی بالایی دارند کمک هزینه تحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانس تعلق می گیرد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. جهت اطلاعات بیشتر با کارشناسان شعبه فرمانیه لیگال اپلای تماس بگیرید.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا

کشور کانادا با داشتن دانشگاه‌های برتر و سیستم‌ آموزشی استاندارد با امکان تحصیل در دو زبان انگلیسی و فرانسه، این روزها جز ۵ اولویت اول متقاضیان تحصیل در خارج از کشور قرار گرفته و باعث روانه شدن بیش از ۱۳۰ هزار دانشجو هر سال به سمت کانادا شده است. در این راه اخذ ویزای تحصیلی کانادا مراحل و شرایط مخصوص به خود دارد که چنانچه به دقت رعایت گردد، می‌توان از امکانات کم‌نظیر آموزشی این کشور بهره‌مند شد که در ادامه مفصل به این موضوع پرداخته شده است‌.

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی (Student Visa) از انواع ویزاهای موقت بوده که سبب اقامت کوتاه‌مدت متقاضی و در صورت درخواست همراهان او طی زمان مشخص در کانادا می‌شود. جهت دریافت این نوع ویزا باید مدارک لازم آماده و تحویل افسر گمرک گردد تا وی با بررسی آن‌ها دستور صدور ویزا را صادر نماید.

ویزا تحصیلی کانادا خود بر اساس سن و نوع مدرسه یا دانشگاه متقاضی به دو نوع ویزای دانشجویی و ویزای دانش‌آموزی تقسیم‌بندی می‌گردد. البته در عمل دریافت ویزای برای هر کدام تفاوت چندانی نداشته و از شرایط یکسانی برخوردار هستند.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا

پس از تحولات و سیاست‌های اخیر دولت کانادا علیه برخی کشورها نظیر ایران، شرایط اخذ انواع ویزای کانادا سخت شده و افراد متقاضی باید نهایت دقت و سعی خود را به کار ببرند تا افسر گمرک را متقاعد سازند که استحقاق دریافت ویزا را دارند.

مهم‌ترین و اصلی‌ترین شرط دریافت ویزای تحصیلی کانادا، دریافت نامه پذیرش از دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزشی و یا مدارس مورد تائید اداره گمرک این کشور است. بنابراین در اولین قدم فرد متقاضی باید از دانشگاه یا مدرسه‌ای در کانادا اپلای بگیرد. جهت این کار می‌توان به کمک یک مشاور خبره، ابتدا ارزیابی تحصیلی از فرد گرفته و بر اساس فرم درخواست تحصیل در مدارس یا مؤسسات آموزش عالی کانادا را تکمیل و ارسال کرد.

علاوه بر این، جهت دریافت ویزای تحصیلی کانادا متقاضی باید با مدارک و اسناد خود، اثبات کند که از شرایط زیر برخوردار است:

– استطاعت مالی جهت تأمین هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا به مدت حداقل یک سال

– عدم سوءپیشینه

– ارائه دلایل قانع‌کننده جهت اثبات خروج از کانادا پس از اتمام دوران تحصیل

– داشتن برنامه تحصیلی مشخص (Study Plan)

– داشتن پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار

بنابراین می‌توان گفت ارائه مدارک معتبر و مستند مهم‌ترین عامل در قبول درخواست صدور ویزای تحصیلی کانادا محسوب می‌شود که در ادامه این اسناد آورده شده‌اند.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا

مدارک مورد نیاز برای صدور ویزای تحصیلی کانادا با توجه به این که ویزا دانشجویی یا دانش‌آموزی باشد، اندکی تفاوت دارند و مسلماً ویزای دانشجویی مدارک بیشتری نیاز دارد. اما نکته اصلی در این است که تمام اسناد فارسی باید به زبان انگلیسی یا فرانسه ترجمه شوند.

۱. فرم‌های مربوط به درخواست ویزا تحصیلی، فرم اطلاعات خانوادگی و فرم Schedule1

۲. دو قطعه عکس رنگی ۳.۵ × ۴.۵ با زمینه سفید

۳. نامه استادی پرمیت

۴. نامه ادمیشن (پذیرش تحصیلی) از دانشگاه یا مدارس کانادا

۵. نامه Refrance سفارت

۶. سوابق بیمه‌نامه کاری

۷. اسناد و مدارک مالی ۴ ماه اخیر مبنی بر تمکن مالی

۸. برنامه تحصیلی

۹. اسکن صفحات اول پاسپورت و صفحات درج ویزا

۱۰. اسکن اصل شناسنامه و ترجمه آن

۱۱. اسکن شناسنامه همراهان و ترجمه آن‌ها

۱۲. فیش واریز هزینه‌های ویزای تحصیلی

۱۳. مدارک دارائی‌های شخصی متقاضی

۱۴. در صورت بورسیه بودن از طرف دولت، ارائه ضمانت‌نامه از وزارتخانه مربوطه و نیز نامه وزارت امور خارجه

۱۵. مدارک انجام تست پزشکی (در صورت صلاحدید افسر گمرک)

۱۶. ارائه نامه CAQ در صورت ادامه تحصیل در دانشگاه‌های استان Quebec کانادا

استادی پرمیت چیست؟

چنانچه متقاضی ورود به کانادا بخواهد در مؤسسات و آموزشگاهی که دوره‌های آن‌ها بیش از ۶ ماه طول می‌کشد شرکت نماید، باید پس از ورود به کانادا نامه استادی پرمیت را دریافت کند. این نامه مجوزی است که به فرد اجازه اقامت و تحصیل در کانادا را صادر می‌نماید. استادی پرمیت نوعی ویزای تحصیلی کانادا است که همه متقاضیان تحصیل در این کشور در هر دوره به جز پیش‌دبستانی باید آن را داشته باشد.

درصورتی که فرد دارنده استادی پرمیت در هنگام تحصیل خود مرتکب خطایی شود که خلاف  مندرجات نامه او باشد، استادی پرمیت وی باطل شده و تا ۶ ماه اجازه اخذ هیچ نوع ویزای تحصیلی کانادا را نخواهد داشت.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی کانادا

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا دو سری هزینه‌ها وجود دارد. سری اول مربوط به اداره مهاجرت کانادا بوده و غیر قابل بازگشت هستند. یعنی چنانچه با درخواست ویزا موافقت نگردد، به متقاضی عودت نشده و در صورت درخواست مجدد دوباره باید پرداخت شود که شامل موارد زیر هستند:

– ۱۵۰ دلار برای متقاضی ویزای تحصیلی

– ۱۵۵ دلار به ازای هر نفر همراه

– ۱۱۰ دلار برای متقاضیان تحصیل در استان کبک جهت دریافت CAQ

– ۸۵ دلار برای هر فرد بالای ۱۴ سال جهت انگشت‌نگاری

سری دوم هزینه‌ها مربوط به سفر برای انگشت‌نگاری و نیز استفاده از آژانس‌های مهاجرتی است که بسته به شرایط متفاوت خواهد بود.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

به طور کلی روند دریافت ویزای تحصیلی کانادا در چند مرحله زیر خلاصه می‌شود:

۱. در مرحله اول متقاضی باید پس از درخواست پذیرش در یکی از مؤسسات آموزشی کانادا و دانشگاه‌های این کشور، نامه ادمیشن (LOA) خود را دریافت کند. همچنین چنانچه فردی قصد تحصیل در یکی از دانشگاه‌های کبک را داشته باشد باید نامه CAQ را نیز قبل از دریافت استادی پرمیت، اخذ نماید.

۲. در مرحله بعدی باید درخواست خود را در وب‌سایت CIC ثبت نمایند. بدین منظور ابتدا پس از پاسخگویی به سؤالات در مورد شرایط متقاضی وضعیت وی بررسی شده و چنانچه واجد شرایط باشد، برای او کد چک لیست شخصی با اعتبار ۶۰ روزه صادر می‌شود تا بر اساس آن مدارک لازم را تهیه نمایند.

۳. پس از فراهم نمودن مدارک طبق چک لیست ارائه شده، با ایجاد یک MYCIC در سایت و وارد کردن کد شخصی، تمامی موارد را اسکن کرده و هزینه‌های لازم را پرداخت می‌نمایند و در انتظار صدور ویزای تحصیلی می‌مانند. البته گاهی نیاز به مراجعه حضوری در سفارت نیز وجود خواهد داشت.

مراحل پس از صدور ویزای تحصیلی کانادا

چنانچه درخواست ویزای تحصیلی متقاضی تحصیل در کانادا پذیرفته شود، برای وی معرفی‌نامه (POE) یا مجوز سفر الکترونیکی (eTA) و یا ویزای اقامت موقت صادر گشته و به پاسپورت آن‌ها الحاق می‌یابد. سپس مدارک را به آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA) تحویل داده تا استادی پرمیت برای دانشجو صادر گردد‌.

زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا

اصولاً زمان صدور هر نوع ویزای کانادا با چگونگی تکمیل فرم‌‌ها و داشتن مدارک کامل، رابطه مستقیمی دارد. بنابراین چنانچه متقاضی دارای نامه پذیرش از دانشگاه یا مدرسه‌ای و یا نامه استادی پرمیت در کانادا باشد، پروسه صدور ویزای تحصیلی برای ایرانیان حدود ۱۱ هفته طول خواهد کشید. البته این زمان فقط مربوط به سفارت کانادا است و باید زمان لازم جهت انجام مراحل انگشت‌نگاری و ثبت اطلاعات بیومتریک را نیز به آن اضافه کرد که در صورت کامل بودن تمامی مدارک، مجموعاً حداقل ۳ ماه زمان برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا لازم است.

بنابراین توصیه می‌شود که متقاضیان برای ادامه تحصیل در کانادا، حداقل ۳ ماه قبل از شروع سال تحصیلی در این کشور، اقدام به درخواست ویزا نمایند.

مدت اعتبار ویزای تحصیلی کانادا

پس از پذیرش درخواست صدور ویزا تحصیلی، در ابتدا یک ویزای موقت به متقاضی داده می‌شود که با ورود به کشور کانادا و مراجعه به اداره امور مهاجرت این کشور به ویزای تحصیلی تبدیل می‌گردد. اعتبار ویزای تحصیلی کانادا به دوره تحصیل فرد بستگی دارد که در صورت مهیا بودن شرایط امکان تمدید نیز وجود خواهد داشت.

همچنین طی مراحلی و شرایط خاص می‌توان ویزای تحصیلی را به ویزای کار کانادا نیز مبدل نمود.

مزایای ویزای تحصیلی کانادا

 ۱. تحصیل در یکی از معتبرترین دانشگاه‌های دنیا

۲. امکان استخدام به صورت پاره‌وقت و اشتغال به مدت ۲۰ ساعت در هفته

۳. امکان صدور ویزای کار پس از یک سال تحصیل در کانادا

۴. امکان درخواست برای اقامت دائم کانادا در استان محل تحصیل

۵. امکان تحصیل یا اشتغال همسر

۶. امکان تحصیل رایگان فرزندان در مدارس کانادا

۷. به دست آوردن فرصت‌های شغلی فراوان متناسب با تخصص خود در کانادا و دیگر کشورها

شرایط کار کردن با ویزای تحصیلی کانادا

بر اساس قوانین کشور کانادا، فرد دارنده ویزای تحصیلی می‌تواند طی شرایطی به دو صورت در این کشور کار کند.

مهم‌ترین شرط اشتغال در کانادا، داشتن شماره بیمه اجتماعی (Social Insurance Number)  بوده که به کد SIN نیز معروف است. شماره‌ای ۹ رقمی که اخذ آن رایگان بوده و به منزله کد ملی فرد است‌. همچنین باید توجه کرد که پس از شروع به کار با ویزای تحصیلی به سرعت و ظرف مدت ۳ روز باید کد SIN را دریافت نمود.

۱. کار کردن دانشجو در محیط دانشگاه

۲. کار کردن دانشجو در خارج از دانشگاه

کار در محیط دانشگاه (On Campus)

مطابق قانون کانادا، تمامی افراد دارنده ویزای تحصیلی کانادا می‌توانند در ساعات بیکاری خود در محیط داخلی دانشگاه کار کنند که به این نوع اشتغال کار دانشجویی (On Campus) گفته می‌شود. این شیوه کار کردن نیازی به دریافت مجوز کار نداشته و دانشجویان می‌توانند از این طرق هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را تأمین کنند.

کار در محیط خارج از دانشگاه (Of Campus)

بر اساس قوانین تصویب شده از سال ۲۰۱۴، دانشجویان می‌توانند چنانچه بر روی برچسب ویزای تحصیلی آن‌ها یکی از دو عبارت زیر درج شده باشد، بدون احتیاج به مجوز کار حداکثر ۲۰ ساعت در هفته خارج از محیط دانشگاه کار کنند.

 ۱. May accept employment on or off campus if meeting eligibility criteria as per R186 (f), (v) or (w). Must cease working if no longer meeting these criteria

 ۲. May work 20 hrs. Per week off-campus or full-time during regular breaks if meeting criteria outlined in section186 (v) of IRPR

لازم به ذکر است اگر بروی ویزای تحصیلی دانشجو عبارت زیر باشد، به هیچ عنوان نمی‌تواند در حین تحصیل در کانادا کار کند.

This permit does not permit the holder to engage in off 《campus employment in Canada

چگونگی دریافت ویزای همراه

در صورتی که والدین قصد همراهی دانش‌آموز خود را برای تحصیل در کانادا داشته باشند و یا خانواده و همسر یا فرزندان دانشجو بخواهند همراه او به کانادا بروند، می‌توان به یکی از دو روش زیر جهت ویزای همراه اقدام نمود.

۱. ویزای توریستی کانادا

در این روش، به همراه درخواست برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، درخواست ویزای توریستی ۶ ماهه که به ویزای TRVیا ( Temporary Resident Visa ) نیز مشهور است، برای والدین یا همسر و فرزندان متقاضی ارسال می‌گردد.

یکی از مزیت‌های این نوع ویزا این است که اگر یکی از والدین دارای ویزای تحصیلی یا کار کانادا باشند، فرزندان می‌توانند بدون داشتن نامه قبولی در مدارس کانادا، ویزای تحصیلی درخواست دهند.

۲. ویزای اجازه کار کانادا

ویزای اجازه کار (Open Work Permit) برای همسران دارنده ویزای تحصیلی کانادا صادر می‌شود. این نوع ویزا را می‌توان هم‌زمان با درخواست ویزای تحصیلی یا پس از پذیرش و ساکن شدن در کانادا برای همسر درخواست داد. با کمک ویزای اجازه کار، همسران دانشجویان کانادا می‌توانند بدون نیاز به مجوز کار، در این کشور تحصیل کرده و یا به کار مشغول شوند.

امکان اقامت دائم با ویزای تحصیلی کانادا

یکی از بهترین مزیت‌های اخذ ویزای تحصیلی کانادا این است که دانشجو می‌تواند پس از فارغ‌التحصیلی در استان محل تحصیل خود اقدام به درخواست برای اقامت دائم نمایند که معمولاً بیشتر فارغ‌التحصیلان بین‌المللی کانادا از سیستم اکسپرس اینتری جهت این کار استفاده می‌نمایند.‌این سیستم مدیریتی پویا، درخواست‌های افراد را درباره برنامه‌های اقتصادی مهاجرت کانادا دریافت کرده و آن‌ها را مدیریت می‌کند. چنانچه افراد متقاضی شرایط یکی از سه برنامه زیر را برآورده نماید، می‌تواند پروفایل در سیستم اکسپرس اینتری ایجاد نمایند. این سه دسته برنامه عبارتند از:

۱. برنامه تجربه کانادا (CEC)

۲. برنامه نیروی متخصص فدرال (FSWC)

۳. برنامه نیروی فنی ‌و حرفه‌ای فدرال (FSTC)

پس از ساخت پروفایل، بر اساس بانک اطلاعاتی داوطلب که مواردی نظیر آموزش، سابقه کار، مهارت‌های زبانی و عوامل از این دست را شامل می‌شود، به هر متقاضی امتیازی به نام CRS اختصاص یافته و طبق این امتیاز همه متقاضیان رتبه‌بندی می‌شوند. برای افرادی که در رتبه‌های بالای این سیستم قرار گرفته‌اند، دعوت‌نامه پذیرش (ITA) از سازمان IRCC جهت تعیین وضعیت اقامت دائم دریافت می‌کنند.

در میان سه برنامه یاد شده، برنامه CEC به دلیل این که مبتنی بر امتیاز نبوده و هر فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌ کانادا با برآوردن ساخت شرایط آن، می‌تواند پس از یک سال کار در کانادا به یک نیروی ماهر واجد شرایط CEC تبدیل شود، از محبوبیت بیشتری در بین متقاضیان برخوردار است.

کانادایی ها اهمیت فراوانی به موضوع یادگیری می دهند، از این رو یک سیستم آموزشی درجه یک را با استانداردهای بسیار بالا  توسعه داده اند. اخذ مدرک تحصیلی در کانادا، فرصت های کاری بسیاری را نه تنها در این کشور بلکه در سراسر جهان برای شما فراهم می آورد، زیرا مدارک تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه های کانادایی در سراسر جهان معتبر هستند.

تحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانس  یکی از موضوعات مهم برای ایرانیانی است که این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کرده اند. در این مقاله در خصوص همین موضوع و دیگر مباحث مربوط به تحصیل در کانادا، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد. اگر علاقمند به تحصیل در یکی از صدها دانشکده و دانشگاه کانادا هستید به شما پیشنهاد می کنیم این مطلب را حتما مطالعه نمایید.

کشور کانادا  از لحاظ مساحت دومین کشور بزرگ دنیاست ولی با این وجود از جمعیت کمی برخوردار است. این کشور که در شمال قاره آمریکا واقع شده است به عنوان یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان شناخته می شود. کانادا به دلیل اعتبار بالای جهانی و رفاه اجتماعی،  طی سال ها شاهد رشد شگرف تعداد متقاضیان آموزش بین المللی بوده و هر ساله این تعداد رو به افزایش است.

یکی از مهمترین دلایلی که دانشجویان بین المللی، کانادا را به عنوان مقصد مناسب برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند، کیفیت بالای تحصیلات در این کشور است. همه ساله افراد زیادی از سراسر دنیا به خاطر شرایط عالی تحصیل در کانادا برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور اقدام می کنند. دولت کشور کانادا یک محیط بسیار مناسب و بی همتا را برای کار و تحصیل ایجاد کرده است. بر اساس بررسی های سازمان ملل، کانادا به مدت چندین سال متوالی به عنوان یکی از ممتازترین کشورهای جهان برای زندگی شناخته شده است.

ادامه تحصیل در کانادا فرصتی بی نظیر برای زندگی در این کشور توسعه یافته و استفاده از امکانات رفاهی آن را نیز فراهم می آورد. به دست آوردن این فرصت در گرو اخذ پذیرش در رشته مورد نظرتان از یکی از  دانشگاه های معتبر این کشور و دریافت ویزا دانشجویی است. ادامه تحصیل در کانادا در رشته هایی نظیر پزشکی،کامپیوتر و فناوری اطلاعات، ارتباطات از راه دور، حمل و نقل شهری، هوافضا، میکروالکترونیک، ، نرم افزارهای پیشرفته ، انرژی های برق آبی و هسته ای، بیوتکنولوژی، صنایع غذایی و غیره امکان پذیر است.

کودکان در کانادا در سن 5 تا 6 سالگی وارد مدرسه می شوند. مدت زمان تحصیل از ابتدایی تا دیپلم در کانادا 12 سال است. البته شرایط در برخی از استان های این کشور کمی متفاوت است. برای مثال در استان کبک از ابتدایی تا دیپلم ۱۱ سال به طول می انجامد و و دو سال هم برای دوره پیش دانشگاهی در نظر گرفته شده است. مدارس کانادایی  ۵ روز در هفته دایر هستند.

یک سال تحصیلی در این کشور از اواخر آگوست آغاز شده و تا اوایل ماه ژوئن ادامه دارد. با توجه به دو زبانه بودن کشور کانادا، مدارس این کشور نیز به هر دو زبان فرانسوی و انگلیسی در تمامی مناطق کانادا قابل دسترسی خواهند بود. دانش آموزان بین المللی امکان تحصیل در کانادا در تمام مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را خواهند داشت. در کشور کانادا تحصیل در مقاطع دبستان تا دبیرستان در بهترین مدارس خصوصی و دولتی امکان پذیر است. دولت این کشور، به منظور از بین بردن دغدغه خانواده های کشورهای دیگر برای تحصیل فرزندانشان در محیطی بیگانه، شرایط ویژه ای را فراهم کرده اند که از میان آنها می توان به محیا نمودن خوابگاه های دانشجویی با بهترین امکانات، تهیه غذای اسلامی و حلال، امکان بستر نظارت مستمر اولیا بر روند تحصیلی و زندگی فرزندان در کانادا و بسیاری دیگر از امکانات اشاره کرد.

لازم به ذکر است شهریه تحصیل در مدارس کانادا سالیانه به طور میانگین ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار کانادا است. البته این هزینه برای دوره های دبیرستان و دانشگاه به 25 تا 30 هزار دلار نیز خواهد رسید. همچنین برخی از استان های این کشور، این امکان را برای فرزندان دانشجویان بین المللی فراهم کرده اتد تا در مدارس دولتی به صورت رایگان به تحصیل بپردازند. برخی از مدارس کانادایی اقدام به ثبت نام شبانه روزی دانش آموزان بین المللی می کنند که در این صورت محصل می تواند همزمان با تحصیل در مدرسه در همان جا نیز اقامت داشته باشد. شهریه این مدارس بین ۳۰ تا ۶۰ هزار دلار در هر سال است.

 

دانش‌آموزان کانادایی برای اخذ مدرک دیپلم در کانادا و ادامه تحصیل در مقطع لیسانس باید به اجبار ۱۲سال تحصیلی دبستان تا دبیرستان را سپری نمایند. پس از اتمام تحصیل در مدرسه، افرادی که خواهان ادامه تحصیل و مهارت افزایی هستند، می توانند در یکی از دانشگاه ها، کالج ها و یا موسسات فنی این کشور ثبت نام نمایند. همچنین در صورتی که دارای مدرک دیپلم در ایران هستید و قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارید، می توانید برای پذیرش در یکی از مراکز آموزشی مذکور اقدام نمایید.

شایان ذکر است معدل و نمرات سال آخر دوره دبیرستان نقش موثری در دریافت ویزای تحصیلی شما خواهد داشت. به منظور ادامه تحصیل با دیپلم و لیسانس در دانشگاه های کانادا می بایست معدل مدرک دیپلم حداقل ۱۴ باشد. البته در صورتی که فرد بخواهد در رشته خاصی در دانشگاه های ممتاز کشور کانادا تحصیل نماید باید معدل بالای 15 داشته باشد. تعداد زیاد رشته های موجود در این مقطع تحصیلی یکی دیگر از مزایای ادامه تحصیل در این کشور است. شرایط تحصیل در دانشگاه ها و یا کالج های کانادایی تا حدودی با یکدیگر متفاوت است. اغلب کالج های کانادایی دارای فضای کوچکتر  و اختیارات کمتری هستند. علاوه بر این تنوع رشته های آموزشی این موسسات از دانشگاه ها کمتر است و اغلب مجاز به صدور مدرک تا سطح کارشناسی ( لیسانس) هستند.

اکثر کالج های کانادایی برگزارکننده دوره های آموزشی، فنی و حرفه‌ای، هنری و علمی هستند و دانشجویان بین المللی برای دریافت مدارک کاردانی و یا فوق دیپلم در این رشته ها به این مراکز مراجعه می کنند. اما علاوه بر این مدارک، کالج ها با برگزاری دوره های کوتاه مدت و فشرده، انواع مدارک دیگر را نیز به دانشجویان ارائه می دهند. دریافت مدرک دیپلم از کالج های کانادایی یک سال به طول می انجامد که اگر دیپلم برای کارشناسی صادر گردد اعتباری در حد دیپلم ایران خواهد داشت.

با دریافت مدرک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی در ایران می توان به طور مستقیم جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا و ورود به یکی از دانشگاه های معتبر این کشور اقدام کرد.لازم به ذکر است برای تحصیل در کشور کانادا در تمامی مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری، حتما مدرک زبان آیلتس (ILETS)، تافل (TOFEL) و یا معادل آنها نیاز خواهد بود.

البته در این میان کالج ها و دانشگاه هایی نیز وجود دارند که فرصت تحصیل در کانادا را بدون مدرک آیلتس برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده اند، در این صورت متقاضی باید بعد از پذیرش در دانشگاه در همان ابتدا برای گذراندن دوره زبانی که دانشگاه برای وی در نظر گرفته است اقدام کرده و سپس در رشته ای که پذیرش گرفته تحصیل نماید. امکان تحصیل رایگان در کانادا نیز برای افرادی که موفق به کسب بورسیه تحصیلی از دانشگاه های این کشور می شوند، فراهم است. همچنین دانشجویانی که موفق به کسب نمرات بالا می شوند می توانند از کمک هزینه های تحصیلی در سال بهره مند شوند.

 

 

دانشجویانی که به دنبال ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس دانشگاه های کانادا هستند،  باید جهت پذیرش دارای مدرک کارشناسی 4 ساله با معدل بالای 14 و همچنین توصیه نامه از اساتید مقطع لیسانس خود  باشند. همچنین به خاطر داشته باشید تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، بدون مدرک زبان در اکثر موارد غیر ممکن خواهد بود.

برای مقطع فوق لیسانس مدرک زبان تافل یا آیلتس 6.5 نیاز خواهد بود. متاسفانه بیشتر دانشگاه های کانادا در مقطع فوق لیسانس به دانشجویان خود کمک هزینه تحصیلی نمی دهند. اما در شرایط خاص و بعد از طی کردن سال اول تحصیلی یا در بعضی مواقع از همان سال اول، ممکن است به دانشجو کمک هزینه تحصیلی تعلق بگیرد.

افراد دارای مدرک فوق لیسانس می توانند جهت پذیرش در مقطع دکترای کشور کانادا اقدام نمایند. دوره دکترا در این کشور با توجه به رشته تحصیلی بین 3 تا حداکثر 6 سال است. برای ادامه تحصیل در مقطع دکترای دانشگاه های کانادا مدرک زبان آیلتس 7 نیاز خواهد بود. انتخاب محل تحصیل نیز برای این مفطع تحصیلی بسیار مهم است.

دولت کانادا برای دانشجویان مقطع دکترا شرایط بسیار مناسبی را فراهم کرده است. برای مثال سالانه به 1000 نفر از آنها اقامت دائم کانادا تعلق می گیرد و می توانند در یکی از ارگان های دولتی کانادا مشغول به کار شوند. همراهی همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال نیز در این دوره میسر است و فرزندان می توانند به راحتی از سیستم آموزشی پیشرفته کانادا استفاده کرده و به تحصیل بپردازند. به همین خاطر خیلی ها به دنبال ادامه تحصیل در مقطع دکترای کانادا هستند. علاوه بر این دانشجویان این مقطع می توانند از کمک هزینه های تحصیلی خوبی نیز بهره مند گردند.

جهت مشاوره و خدمات اعزام با کارشناسان ما تماس بگیرید

مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی کشورهای انگلیسی زبان 470 690 22 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

۹۹ پاسخ به “تحصیل در کانادا با دیپلم و لیسانس”

 1. Avatar سارا گفت:

  من دیپلم با معدل ۱۹ در رشته تجربی دارم ایا میتوانم بورسیه شم؟

 2. Avatar شهریار گفت:

  سلام. من معدل ۱۹ رشته ریاضی هستم. فعالیت‌های زیادی هم در زمینه کامپیوتر و برنامه نویسی داشتم. مقام های برتر کشوری در جشنواره خوارزمی، امیر کبیر، ابن سینا و… داشتم. می‌خواستم بدونم امکان بورسیه برای من وجود داره؟

  • کارشناس 102 کارشناس 102 گفت:

   بله امکانش هست اگه رزومه کامل تری داشته باشید لطفا تماس بگیرید

 3. Avatar پریسا گفت:

  سلام معدل دوره لیسانس من ۱۳.۹۶ از دانشگاه علم و صنعت است به هیچ طریق نمیتوانم برای فوق لیسانس ویزای تحصیلی داشته باشم؟

 4. Avatar Aida گفت:

  من دیپلم معدل ۱۹ در رشته تجربی دارم ایا میتوانم بورسیه رشته های پزشکی شم؟

 5. Avatar مهدی گفت:

  سلام من دیپلم فنی هستم رشته مکانیک و معدلم ۱۴.۶۱ هستش و تجربه کاری در شرکت دارسازی با دستگاههای دارویی رو دارم پنج سال …سی سالمه .آیا میتونم ویزای تحصیلی در کانادا رو بگیرم ؟؟؟

 6. Avatar Rose گفت:

  من کلاس ۱۰ با معدل ۹۵ در مدرسه انگیسی زبان درس میخونم. چطور میونم ادامه تحصیلم رو در کانادا انجام بدهم.

 7. Avatar Saya Daniali گفت:

  سلام با داشتن مدرک زبان بله

 8. Avatar Saya Daniali گفت:

  سلام خیر متاسفانه

 9. Avatar bst گفت:

  سلام من دیپلم با معدل ۱۸.۴۵ آیا میتونم بورسه شم؟؟
  بعد میخواستم بدونم رتبه کنکور تاثیری داره در این مورد؟

  • Avatar Saya Daniali گفت:

   سلام بورس برای مقطع لیسانس پایین است خیر رتبه تاثیری ندارد

 10. Avatar حنا گفت:

  سلام رشته تجربی معدل ۱۹ برای ادامه تحصیل در کانادا چه امکاناتی میتونم داشته باشم آیا بورس امکان داره یا کمک هزینه تحصیلی

 11. Avatar pariya گفت:

  سلام میخواستم بدونم باداشتن چه معدلی در مقطع دیپلم میتوان بورسیه شد برای تحصیل

  • Avatar Saya Daniali گفت:

   باید برایکشورهای تحصیل رایگان یا ارزان اقدا کنید معدل بالای ۱۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی کشورهای انگلیسی زبان 470 690 22 - 021