لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

تحصیل در آلمان با دیپلم و لیسانس

تحصیل در آلمان با دیپلم و لیسانس

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که تمایل به تحصیل در آلمان با دیپلم و لیسانس دارید، حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. همانطور که در مطالب قبلی اشاره کردیم، آلمان کشوری است که به جرات می توان گفت دارای قویترین شرایط اقتصادی در کشورهای اروپایی است. این کشور بر خلاف برخی دیگر از کشور های اروپایی مانند فرانسه و اسپانیا در طول تاریخ کمتر دچار ورشکستگی اقتصادی شده است. بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در آلمان با دیپلم و لیسانس اقدام می کنند.

از نظر اقتصاد کشورِ آلمان یکی از آینده دارترین کشورهای اروپایی است. آلمان حتی از لحاظ شرایط تحصیلی نیز فاکتورهای ویژه ای را برای دانشجو مهیا می کند. این کشور به دلیل دارا بودن دانشکده های ممتاز و رایگان بودن تحصیلات به عنوان یکی از کشور های برتر در جذب دانشجو در اروپا شناخته شده است. سیستم آموزشی کشور آلمان به دلیل حساسیت زیاد دولت آلمان بر زبان آلمانی به نحوی طراحی شده است که تمامی رشته های تحصیلی به زبان آلمانی است. بنابراین برای تحصیل در درآلمان با دیپلم و لیسانس نیاز است تا مدرک زبان آلمانی داشته باشید. برای تحصیل در مقطع لیسانس در کشور آلمان باید یک دوره ی چهار ساله را بگذرانید.

شرایط تحصیل در آلمان با دیپلم و لیسانس

برای اطلاع از شرایط تحصیل در آلمان با دیپلم و لیسانس، اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که قبل از درخواست پذیرش از دانشگاه های آلمان، بررسی کنید. باید مطمئن باشید که مدارک فعلی شما توسط دانشگاه مقصد مورد تایید باشد. برای تحصیل در آلمان شما باید “صلاحیت ورودی آموزش عالی” داشته باشید.

برای دانشجویان دوره لیسانس، دیپلم دبیرستان، گواهی پایان تحصیلاتِ شما و یا نتیجه آزمون امتحان دانشگاه معمولا کافی است. دانشجویانی که دارای تحصیلات خارج از اروپا هستند، ممکن است پس از شرکت در یک کالج مقدماتی، مجددا در آزمون ورودی شرکت کنند، اگرچه دانشجویان برتر می توانند در این آزمون شرکت نکنند. نکته دوم که باید مورد بررسی قرار دهید، نمره زبان شماست. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، اغلب این دوره‌ها به زبان آلمانی تدریس می‌شوند. بنابراین دانشجویان  بین‌المللی باید مدرک زبان آلمانی خود را ارائه کنند. برای تحصیل در آلمان با دیپلم و لیسانس باید زبان آلمانی خود را تقویت کنید.

حتی اگر درس شما به زبان انگلیسی آموزش داده شود، باید دانش خود را از زبان با آزمونی مثل آیلتس و تافل اثبات کنید. این قانون فقط در صورتی نادیده گرفته می شود که یا یک انگلیسی زبان نیتیو باشید و یا قبلا به زبان انگلیسی تحصیل کرده‌ باشید. دانشگاه ها معمولا نمره هایی را که به آن نیاز دارند، در وب سایتشان قرار می دهند. جهت تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم باید میزان هزینه ی در نظر گرفته شده جهت خدمات، مدت زمان جهت بررسی پرونده که بر اساس میزان پیچیدگی پرونده متفاوت است بررسی شود.

تحصیل-در-المان-با-دیلم-و-لیسانس

شرایط تحصیل در آلمان با مدرک لیسانس

اگر مدرک لیسانس دارید و یا دانشجوی لیسانس هستید و می خواهید در آلمان تحصیل کنید باید با شرایط پذیرش در آلمان آشنا باشید. در صورتیکه در کنکور سراسری شرکت کرده‌ اید و در یکی از دانشگاه‌های ایران پذیرفته شده اید، می‌توانید با ارائه مدرک قبولی مسیر پذیرش خود را در مقطع لیسانس تسهیل کنید. دانشجویان کارشناسی در آلمان به مدت ۱۰ ساعت در هفته حق کار دارند. میانگین حقوق تا ۸ یورو به ازای هر ساعت می باشد که با این زمانِ کاری، فرد به راحتی می تواند هزینه‌ی زندگی خود را به دست آورد. درنظر داشته باشید که اگر شما مدرکی با فرمت اروپایی به همراه دارید مدرک شما به راحتی قابل شناخت و مقایسه است.

نخستین قدم برای تحصیل در مقطع لیسانس، یافتن رشته مورد نظر و دانشگاه است. پیشنهاد می شود در زمان انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی، به چند نکته مهم توجه داشته باشید: دانشگاه و محل آن، محتوای دوره و دروس ارائه شده و موردتایید بودن و یا نبودن دانشگاه.

واضح است که، چنانچه دانشگاه مورد نظر شما در یک شهر بزرگ واقع شده باشد، هزینه های زندگی دانشجویی افزایش پیدا خواهد کرد. از طرف دیگر، آگاهی از محتوای دوره آموزشی باعث می شود تا هیچ تردیدی در ارتباط با رشته تحصیلی برای متقاضی باقی نماند. در این صورت مطمئن خواهید بود که شما گرایش درست و مرتبط با رشته خود را انتخاب کرده اید. درغیر این صورت این امکان وجود دارد که محتوای دوره کاملاً منطبق بر اهداف آکادمیک شما نباشد. بعنوان مثال ممکن است شما علاقمند به دروس عملی باشید در حالی که دوره انتخابی شما کاملا تئوری است.

یادگیری زبان آلمانی

اکثر دوره های لیسانس در کشور آلمان به زبان آلمانی ارائه می شوند. بنابراین، ارائه مدرک زبان آلمانی برای تحصیل در دانشگاه های آلمان، الزامی است. باید مطلع باشید که دانشگاه شما چه سطحی از زبان را درخواست کرده است. سطح زبان مورد نیاز، در هر دانشگاه و برای رشته های مختلف، متفاوت است. اما به صورت کلی اگر سطح زبان C2 را دارید، توسط اکثر دانشگاه های آلمان تایید خواهید شد.

گاهاً دانشگاه ها تحت شرایط خاص، پذیرش مشروط را برای دانشجو صادر می کنند. در این حالت، شما می بایست دوره های زبان آلمانی را قبل از شروع تحصیل، بگذرانید. قطعا این کار باعث تاخیر در شروع تحصیل شما خواهد شد، اما اگر در شرایط ویژه ای هستید میتوانید از این روش نیز استفاده کنید. اما توصیه ما به شما این است که برای تحصیل در آلمان با دیپلم و لیسانس در ایران زبان آلمانی خود را تقویت کنید. با این کار حتی در هزینه های خود هم می توانید صرفه جویی کنید.

انتخاب دانشگاهِ مناسب

اگر تا به اینجای مقاله را مطالعه کرده اید، نشان می دهد که شما مصمم هستید در آلمان تحصیل کنید. حال که آلمان را به عنوان مقصد خود برای تحصیل در خارج از کشور برگزیده اید زمان آن رسیده است که رشته و دانشگاهی که برای شما مناسب است را انتخاب نمایید. در ابتدای این متن اشاره کردیم که در آلمان سیستم آموزشی مبتنی بر تحصیل به زبان آلمانی است. با این حال رشته هایی هم وجود دارند که هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی تدریس می شوند (گاهی دروس در یکی دو سال اول به زبان انگلیسی تدریس می شوندو در ادامه با تقویت زبانِ دانشجو به زبان آلمانی ادامه می یابند).

به این ترتیب می توانید به زبان انگلیسی تحصیل کنید و در عین حال به تقویت زبان آلمانی خود نیز بپردازید. حتما این موضوع را در دانشگاه خود دنبال کنید چون ممکن است دانشگاه شما کلاس هایی برای آموزش زبان آلمانی هم برگزار نماید.

اگر رتبه دانشگاه هم برای شما اهمیت دارد، می توانید جدیدترین رتبه بندی دانشگاه های آلمان را نیز بررسی کنید. آخرین رتبه بندی برای برترین دانشگاه های جهان را به شکل موضوعی بررسی کنید تا برترین دانشگاه های آلمان در رشته تان را پیدا کنید. سیستم های رتبه بندی متفاوتی در این زمینه وجود دارند که هرساله بر اساس فاکتورهای متفاوت دانشگاه ها را مورد بررسی قرار می دهند. می توانید با مراجعه به سایت های مهم در این زمینه اطلاعات مفیدتری درباره دانشگاه های آلمان کسب کنبد. QS Ranking از مهمترین موسسات در این زمینه اند.

دسته بندی دانشگاه ها و موسسات عالی در کشور آلمان

هر یک از مراکز آموزش عالی، بستری ویژه برای تحصیل در آلمان را فراهم می کنند. دانشگاه‌ها در آلمان طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی را شامل می‌شوند. اگر به دنبال بازار کارِ آلمان هستید باید نگاه ویژه ای به دانشگاه های علمی کاربردی داشته باشید. این دانشگاه ها علاوه بر جنبه علمی، بیشتر بر روی جنبه کاری و مهارت‌های مورد نیاز بازار کار آلمان تاکید دارند. دانشگاه‌های هنر و موسیقی همانطور که از نامشان پیداست تدریس رشته‌های هنری را در برنامه خود دارند. این دانشگاه ها دانشجویان را برای حضور در ارکستر های مختلف آماده می کنند. دانستن یک ساز به صورت حرفه ای کمک شایانی به حضور شما در این دانشگاه ها دارد.

دانشگاه های آلمان

مدارک مورد نیاز برای ارسال درخواست پذیرش

بعد از انتخاب رشته و دوره مورد نظر، باید مدارک موردنیاز را آپلود کنید. اما این مدارک شامل چه چیزهایی می شوند؟ شما می توانید برای کسب اطلاعات در این زمینه به سایت دانشگاه های مورد نظر خود مراجعه کنید. این بخش بسیار مهمی در پروسه ی اپلای شما خواهد بود. حتما وبسایت دانشگاه را با دقت مطالعه کنید. اما صرفنظر از برخی تفاوت های مختصر، مدارک اصلی مورد نیاز عبارتند از:

 1. فرم آنلاین دانشگاه را پر کنید. این فرم در وبسایت دانشگاه و در دپارتمان انتخابی شما موجود است.
 2. ترجمه رسمی آلمانی مدارک تحصیلی دیپلم، متوسطه و غیره
 3. ترجمه رسمی آلمانی ریز نمرات تحصیلی دوره دیپلم ، متوسطه و غیره
 4. کپی پاسپورت معتبر(پاسپورت شما باید بیشتر از ۶ ماه اعتبار داشته باشد)
 5. عکس پاسپورتی
 6. ارائه گواهی تمکن مالی، به طوری که نشان دهد شما از نظر مالی در وضعیت مطلوبی قرار دارید
 7. مدرک زبان آلمانی (شما می بایست برای تحصیل در رشته های انگلیسی زبان، مدرک زبان مرتبط ارائه نمائید.)

رشته های پرطرفدار در آلمان

اولین مقطع دانشگاهی در آلمان مقطع کارشناسی است. دانشجویان در طول ۶ تا ۸ ترم تحصیلی این مقطع را به پایان می رسانند. پس از اتمامِ این مقطع دانشجویان می توانند یا وارد بازار کار شوند و یا برای مقطع فوق لیسانس اقدام نمایند. برای اخذ پذیرش در مقطع لیسانس در کشور آلمان، علاوه بر قبولی در دانشگاه های مورد تأیید مراجع کشور آلمان در ایران، می بایست گواهی پایان دوره مقاطع ۱۲ ساله اولیه را نیز داشته باشد.

قبولی در کنکورِ ایران برای تحصیل در آلمان بسیار مهم است. اما اگر در کنکور ایران شرکت نکرده اید و یا قبول نشده اید، ناامید نباشید. می توانید در دوره های تعریف شده در آلمان شرکت کنید و بعد از آن در آزمون ورودی رشته خود شرکت کنید. بسته به دوره ای که در آن ثبت نام می کنید تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی نیز بسیار اهمیت دارد. با ارائه مدارک معتبر بین المللی می توانید مهارت خود در زبان را اثبات نمایید. اگر نیاز دارید درباره آزمون های زبان آلمانی اطلاعات داشته باشید، حتما مطلب مدرک زبان آلمانی برای تحصیل در آلمان را مطالعه کنید.

محبوبترین رشته ها در آلمان

دانشگاه‌های آلمان تنوع فراوانی در رشته های دوره کارشناسی دارند و تقریباً هر رشته دلخواهی را می توان در دانشگاه ها تحصیل کرد. محبوب ترین این رشته ها شامل موارد زیر می باشد.

 • علوم مهندسی مکانیک
 • علوم کامپیوتر
 • زیست شناسی
 • اقتصاد
 • علوم زیست محیطی

با توجه به اینکه سیستم آموزشی آلمان متفاوت و مطابق با استاندارد های بالاست، نباید نگران پیدا کردن کار باشید. اکثر دانشگاه های این کشور از نظر رنکینگ علمی در سطح بالایی قرار دارند. تحصیل در مقطع لیسانس در کشور آلمان بیشتر بر مبنای کار عملی و یادگیری مهارت بنا شده است. فارغ التحصیلان دوره کارشناسی دانشگاه های این کشور، از شانس خوبی برای یافتن موقعیت های شغلی مناسب با درآمد خوب برخوردار خواهند بود.

انتظار برای دریافت جواب پذیرش

پس از ارسال درخواست خود، ایمیلی مبنی بر دریافت مدارک ارسالی شما را برایتان ارسال می شود، در این مرحله باید منتظر بمانید تا مرحله بررسی مدارک سپری گردد. دانشگاه های آلمان تعداد بسیار بالایی از درخواست های پذیرش را دریافت می کنند. هم دانشجویان آلمانی و هم متقاضیان زیادی از کشورهای مختلف دنیا درخواست ادامه تحصیل در آلمان را دارند.مدت زمان بررسی مدارک شما به دانشگاه مورد نظر بستگی دارد. پرونده های دریافتی توسط دانشگاه های مطرح بالا است و طبیعی است که مدت زمان بررسی مدارک توسط آن ها نیز بیشتر خواهد بود.

در صورتی که مدارک شما نقصی داشته باشد، بررسی مدارک شما با تاخیر همراه خواهد بود. دانشگاه ددلاینی برای رفع این نقص برای شما مشخص می کند. حتما به ددلاین ها توجه داشته باشید.

دریافت ویزای دانشجویی کشور آلمان

شرایط لازم برای دریافت ویزای دانشجویی آلمان به کشور محل اقامت شما بستگی دارد. در وبسایت سفارت آلمان به صورت مفصل درباره مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا درج شده است. اما ما نیز به اختصار برای شما موارد مهم را ذکر میکنیم:

برای آن که واجد شرایط ویزای دانشجویی آلمان باشید باید بتوانید شواهدی مبنی بر توانایی پرداخت حداقل حدود ۱۱۰۰ یورو در سال جهت پوشش هزینه های زندگی خود ارائه دهید. با ارائه این مدرک شما ثابت خواهید کرد که توانایی گذرانِ زندگی دانشجویی خود را دارید. البته با توجه به سبک زندگی و نوع خرج کردی که دارید ممکن است هزینه های زندگی شما بیشتر شود. این موضوع قطعا به ناحیه ای که در آن ساکن هستید نیز بسیار مرتبط است. بر اساس آمار، شهر مونیخ در حال حاضر گرانترین شهر در کشور آلمان محسوب می شود. اگر نگران خرج و مخارج خود هستید در کشور آلمان بورسیه های مختلفی وجود دارد که از دانشجویان کشور آلمان در هر مقطعی که باشند حمایت مالی می کند.

بعد از مدارک مالی نیاز است که مدارک تحصیلی خود را نیز ارائه کنید. مصاحبه کننده در روز سفارت باید قانع شود که هدف شما از مهاجرت به آلمان، تحصیل در این کشور است. حتما توجه داشته باشید که اگر پذیرش شما، تحصیل به زبان آلمانی است بسیار تاثیر گذار خواهد بود اگر مصاحبه خود را به زبان آلمانی پشت سر بگذارید.

ویزای تحصیلی آلمان

مراحل ثبت درخواستِ پذیرش

اما اگر بخواهید مراحل ثبت درخواست خود در دانشگاه های آلمان را انجام دهید چه باید بکنید؟ به چند نکته در این زمینه اشاره می کنیم: اول اینکه در بیشترِ موارد شما می توانید مستقیما به بخش بین المللی دانشگاه درخواست خود را ارسال کنید. روش دوم این است که از طریق وب سایت ها و سرویس های تبادل آکادمیک آلمان اقدام نمایید. البته توجه داشته باشید که تمام دانشگاه ها از این وب سایت استفاده نمی کنند. درنظر داشته باشید که برای بالا بردنِ شانس پذیرش خود، می توانید برای چندین دوره متفاوت و دانشگاه به صورت جداگانه درخواست خود را ارسال کنید.

پس از گردآوری مدارک مورد نیاز و بررسی تکمیل بودن آن ها منطبق بر الزامات دانشگاه، می توانید برای ارسال درخواست خود اقدام نمائید. اکثر دانشگاه های آلمان از سیستم ثبت درخواست آنلاین Uni-Assist استفاده می کنند.

مدارک و زمان ثبت درخواستِ پذیرش

در بعضی از دانشگاه ها می توانید دو بار در سال جهت تحصیل در ترم زمستانه یا بهار، درخواست پذیرش دهید. هر درخواست شما باید ۶ هفته قبل از آخرین مهلت، ثبت نام انجام گیرد. اگر نیاز به تصحیح و یا تکمیل نواقصی بود، دانشگاه برای ویرایش درخواست شما به شما پیام خواهد داد. بعد از برطرف کردن ایرادت درخواست خود را نهایی کنید. نتیجه ی این درخواست حدودا یک تا دو ماه پس از پایان مهلت ثبت نام برای شما فرستاده خواهد شد.

مدارک خاص و روند درخواست پذیرش به طور جداگانه توسط موسسات مشخص می شوند اما به طور معمول شما باید مدارک و شرایط زیر را  داشته باشید:

مدارک و هزینه ها

قبل از ورود به کشور مقصد نیاز است تمکن مالی ارائه دهید، مدارک خود را ترجمه کنید، هزینه سفارت و هزینه اپلیکیشن را پرداخت کنید و بلیط سفر خود را تهیه کنید. هنگامی که وارد کشور مقصد شدید، پیش از شرکت در دوره ی تحصیلی خود و استفاده از امکانات رفاهی دانشگاه باید ثبت نام نمایید. ثبت نام شما در هر ترم به صورت جداگانه باید انجام شود. این ثبت نام با توجه به نوع دانشگاه  بین ۱۵۰ یورو تا ۲۵۰ یورو هزینه در بر دارد. همچنین ممکن است لازم باشد هزینه ای اضافی به مبلغ حدودا ۱۸۰ یورو برای بلیط ترم تحصیلی که تمام هزینه ی حمل و نقل عمومی را به مدت ۶ ماه پوشش می دهد، پرداخت کنید. در ادامه هزینه های زندگی و هزینه خوابگاه را نیز باید محاسبه کنید.

حتما بیمه ی درمانی جهت پوشش هزینه های درمان خود را نیز مهیا کنید. بیمه نامه یکی از مدارک الزامی برای ثبت نام و تمدید اجازه اقامت شماست. اگر بیمه ی درمانی شما در کشور آلمان معتبر نباشد،  انتظار پرداخت ماهانه ۸۰ تا ۱۶۰ یورو جهت پوشش این هزینه ها را داشته باشید. چنانچه بیش از ۳۰ سال سن داشته باشید هزینه ی بیمه ی شما بیشتر خواهد بود و در صورتی که در هنگام شروع دوره بیش از ۲۹ سال سن داشته باشید تنها می توانید برای بیمه های خصوصی درخواست دهید.

در انتهای این مطلب اشاره کوتاهی به پذیرش در مقطع ارشد خواهیم داشت.

شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد آلمان

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان بعد از اتمام مقطع کارشناسی است. این دوره با توجه به توانایی علمی اشخاص حدود ۲ سال طول خواهد کشید. بسیاری از دوره های کارشناسی ارشد در آلمان به زبان انگلیسی ارائه می شوند. آلمان از جمله کشورهایی است که از بیشترین دانشگاه ها با رنک جهانی برخوردار است و تحصیل در این دانشگاه ها تقریباً بدون نیاز به پرداخت شهریه می باشد. هزینه پرداختی به دانشگاه کمتر از ۲۰۰ یورو در ترم است. همه این عوامل سبب شده است که افراد زیادی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، کشور آلمان را انتخاب نمایند.

معمولاً برای درخواست پذیرش باید ابتدا دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. دانشگاهِ انتخاب شده باید رشته ی شما را پوشش دهد. اگر رشته موردنظر خود را پیدا کردید از طریق وبسایت دانشگاه اپلای کنید. تاریخ مهلت ثبت درخواست در هر دانشگاه متفاوت است. تجه داشته باشید که ددلاین ثبت نام را از دست ندهید. این تاریخ ها در هر دپارتمان به صورت مجزا درج می شود. توصیه ما برای شما این است که برای چند دانشگاه اپلای کنید. به این صورت شانس پذیرش خود را بالاتر می برید. دانشگاه ها اغلب هزینه ای بابت بررسی درخواست شما دریافت می کنند. این هزینه اپلیکیشن فی نام دارد و معمولاً کمتر از ۵۰ یورو می باشد.

مهم ترین مدرکی که در زمان اپلای برای کارشناسی ارشد باید ارائه دهید مدرک کارشناسی شما است. سایر مدارک بسته به دانشگاه انتخابی متفاوت می باشد. باید مدارک موردنیاز را در لیستی که دانشگاه ارائه میکند مطالعه کنید. در برخی از دانشگاه ها ممکن است ریزنمرات دیپلم شما و یا یک مصاحبه یا آزمون ورودی نیز نیاز باشد. پس حتما وبسایت دانشگاه را با دقت مطالعه کنید که دچار اشتباه نشوید.

مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کشور آلمان

به طور کلی، مزایای تحصیل در دروه کارشناسی در دانشگاه های آلمان را می توان به صورت زیر دسته بندی نمود.

آخرین ویرایش: ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

 1. Sina گفت:

  سلام روزتون بخیر
  بنده ۲۰ سالمه و دیپلم سینما دارم، بعد از دیپلم به دانشگاه نرفتم و به تحقیق ازاد در روانشناسی پرداختم، مدرک زبان B2 دارم و درتلاشم تا مدرک C1 بگیرم، سوالی که برام پیش اومده اینه که:
  آیا میتوندم با دیپلم سینما برای دوره Bachelor روانشناسی درخواست بدم؟ اینکه دیپلمم با رشته ای که میخوام در دانشگاه بخونم متفاوته، مشکلی ایجاد میکنه؟ اگر ایجاد میکنه چجوری میتونم این مشکل حل کنم؟
  البته مقالات و تحقیقات مکتوبی در روانشناسی دارم که نشون دهنده دانش نسبیم در این رشته باشه.

  • کارشناس اعزام دانشجو 104 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای کشور ایتالیا میتونید اقدام کنید که ایلتس ۶ نیاز دارد.

 2. کیانا گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه سال یازدهم رشته ی علوم انسانی معدل دهم ۱۷٫برای مهاجرت. با مدرک دیپلم و تحصیل در المان چ شرایطی باید داشته باشم؟

  • کارشناس اعزام دانشجو 104 گفت:

   سلام دوست عزیز
   باید دارای مدرک b2 آلمانی باشید و در کالج شرکت کنید و بعد وارد دانشگاه بشید

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021