لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

آلمان یکی از صنعتی ترین کشورهای قاره اروپا بوده و انتخاب بسیاری از افراد برای ادامه تحصیل است. دولت آلمان با فراهم نمودن امکان تحصیل رایگان، این کشور را به یکی از بهترین مقاصد دانشجویان از سراسر جهان مبدل نموده است. از دلایل دیگر که متقاضیان، تحصیل در آلمان را انتخاب می کنند می توان به کیفیت مراکز آموزشی این کشور، بازار کار مناسب بعد از تحصیل و امکان تحصیل به زبان انگلیسی و آلمانی و… اشاره کرد.

متقاضیانی که دارای مدرک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی هستند می توانند با ورود به کالج و پس از گذراندن یک سال کالج،  وارد دانشگاه شوند. این کالج ها به صورت یک دوره به طول دو ترم و به زبان آلمانی می باشند. افرادی که رشته آن ها تجربی است باید کالج M-KURS و افرادی که رشته آن ها فنی مهندسی است باید T-KURS را بگذرانند. شرایط و مدارک لازم برای پذیرش در مقطع لیسانس نیز به این صورت می باشد که اگر شما در دانشگاه سراسریِ ایران مدرک خود را اخذ نموده باشید به مراتب شانس بیشتری برای پذیرش دارید همچنین شما باید مدرک زبان B1 آلمانی را نیز ارائه دهید که در این صورت برای تحصیل در دانشگاه های آلمان به شخص اجازه داده می شود به مدت یک سال برای اخذ مدرک B2 در آلمان اقامت داشته باشد.

تحصیل در آلمان

نظام آموزشی آلمان

در کشور آلمان، کودکان از سه سالگی می‌توانند وارد مهد کودک شوند، البته در این کشور تحصیلات به صورتِ رسمی از ۶ سالگی آغاز می شود. لازم به ذکر است که، مدرسه رفتن در آلمان برای کودکان شش سال به بالا اجباری است و مقررات مربوط به آن در هر ایالتی متفاوت است. دوره ی ابتدایی در کشور آلمان ۴ ساله است، سپس دوره ی ۵ یا ۶ ساله‌ی دیگری وجود دارد که در پایان آن مدرک‌های متفاوتی صادر می‌شود.

پس از اخذ مدرک دو راه برای این افراد وجود دارد: اول اینکه وارد دبیرستان‌های فنی شوند افرادی که این راه را انتخاب می‌کنند به فکر ورود هر چه زودتر به بازار کار هستند. این افراد بعد از اتمام این دوره می‌توانند در دانشگاه‌های فنی آلمان تحصیل کنند. اما راهِ دوم ورود به دبیرستان با گرایش‌های متفاوت است این دسته از افراد قصد ادامه‌ی تحصیل در مقاطع عالی رشته خود را دارند. باید این موضوع را در نظر داشت که مرتبط بودن رشته‌های تحصیلی در مقاطع مختلف آلمان ضرورت دارد به عنوان مثال شخصی که رشته‌ی تجربی را در دبیرستان انتخاب می‌کند می‌تواند پزشکی و دندان پزشکی را در دانشگاه انتخاب کند.

مدارس کشور آلمان

تحصیل در آلمان (مدارس) همانند دانشگاه رایگان نیست و شما باید هزینه ی تحصیل در آلمان را بپردازید. داشتن مدرک زبان در دوره‌ی دبیرستان الزامی است و B2  آلمانی حداقل مدرک مورد نیاز است. آزمونی برای تعیین سطح از متقاضیان گرفته می‌شود تا سطح علمی افراد سنجیده شده و سال تحصیلی شخص معین شود. داشتن قیم برای این دسته افراد الزامی است چون دانش آموزان به سن قانونی نرسیده اند. توصیه ی گروه لیگال اپلای به شما دوستان عزیز گرفتن ویزای دانشگاهی می‌باشد مگر اینکه یکی از آشنایان نزدیک شما در کشور آلمان سکونت داشته باشد.

شرایط تحصیل در آلمان

همانطور که قبلا اشاره شد یکی از مهمترین دلایل علاقه ی دانشجویان به ادامه تحصیل در آلمان، وجودِ شرایط تحصیل رایگان در این کشور است. البته تحصیل رایگان در آلمان به این معنا نیست که شما بورسیه می‌شوید، یعنی باید درنظر داشته باشید که هزینه ی زندگی که شامل هزینه خوابگاه، خورد و خوراک، حمل و نقل و … است به عهده شخصِ دانشجو می‌باشد که طی بررسی‌های ما این مبلغ به طور میانگین در ماه ۶۰۰ یورو می‌باشد. البته از مزایای دیگرِ کشور آلمان اجازه کار دانشجویی است که به واسطه آن دانشجو می‌تواند بخشی از هزینه‌های ماهانه خود را پوشش دهد. در نظر داشته باشید که در طول ترم تحصیلی شما هزینه‌ای برای ثبت نام پرداخت خواهید کرد که البته نمی‌توان آن را شهریه تحصیلی نامید این مبلغ حدودا ۱۵۰یورو در هر ترم می باشد، که هزینه ی خدمات دانشگاهی شما هست.

تحصیل در آلمان

مقطع کارشناسی در آلمان

سیستم آموزشی کشور آلمان به دلیل حساسیت زیاد دولت این کشور بر زبان آلمانی، به نحوی طراحی شده است که تمامی رشته‌های تحصیلی در مقطع لیسانس به زبان آلمانی است. جهت اخذ مدرک لیسانس در کشور آلمان می‌بایست یک دوره ی چهار ساله را بگذرانید. باید توجه داشته باشید که اگر قصد ورود به این دوره را دارید باید مدرک دیپلم و یا مدرک پیش‌ دانشگاهی معتبر خود را ارائه کنید.

برای تحصیل در مقطع لیسانس در کشور آلمان، علاوه بر مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی، داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B1 و تمکن مالی مناسب برای دست کم یکسال زندگی و تحصیل در آلمان الزامی است.

مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

آلمان از جمله کشورهایی است که از بیشترین دانشگاه ها با رنک جهانی برخوردار است. همانطور که اشاره شد، تحصیل در این دانشگاه‌ها تقریباً بدون نیاز به پرداخت شهریه می‌باشد و هزینه پرداختی به دانشگاه بسیار ناچیز است. همه این عوامل سبب شده است که افراد زیادی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، کشور آلمان را انتخاب نمایند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان بعد از اتمام مقطع کارشناسی می‌باشد که بسته به توانایی علمی اشخاص حدود ۲ سال طول خواهد کشید، که البته این مدت زمان براساس رشته ی دانشجو متفاوت است. تعداد زیادی از دوره های کارشناسی ارشد در آلمان به زبان انگلیسی ارائه می شوند. اگر تمایل دارید برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد آلمان اقدام کنید باید در نظر بگیرد که برای تحصیل در این مقطع باید مدرک کارشناسی معتبر ارائه دهید. واضح است که نیازی نیست که مدرک لیسانس آلمانی باشد، اما حتما باید مورد تایید دانشگاه‌های آلمان قراربگیرد.

مقطع دکترا در آلمان

همانطور که می دانید پذیرش در مقطع دکترا پروسه ای طولانی و سخت است. این روند در کشور آلمان به علت سطح بالای سیستم آموزشی سختتر نیز هست، ولی قطعا با ارائه رزومه مناسب شرایط پذیرش در کشور آلمان برای علاقمندان آن وجود دارد. اگر شما هم طرفدار ادامه تحصیل در این مقطع و در کشور آلمان هستید باید برای پذیرش مدارک ذیل را ارائه کنید:

هزینه تحصیل در آلمان

لیست دانشگاه های رایگان آلمان

تعدادی از این دانشگاه ها مورد تائید وزارت علوم و بهداشت می باشد که به این مبحث در بخش های دیگر می پردازیم.

درمورد هزینه های تحصیل در آلمان صحبت کردیم، جا دارد کمی هم درباره هزینه های زندگی در آلمان بنویسیم. همیشه نکته ای که ما به آن اشاره می‌کنیم این است که هزینه های زندگی در کشور مقصد به سبک زندگی افراد بستگی دارد. بنابراین وقتی ما در مورد هزینه های زندگی صحبت میکنیم، منظور  هزینه زندگی دانشجویی است. همانطور که واضح است همیشه اصلی ترین هزینه مربوط به اجاره مسکن در کشور مقصد است. از آنجایی که برخی از دانشجویان علاقمند به اسکان درخوابگاه هستند و برخی دیگر علاقمند به اجاره خانه، بنابراین ممکن است این هزینه متغیر باشد. در ادامه این مقاله ما به هزینه های زندگی در آلمان و مشخصا هزینه اجاره خانه در کشور آلمان اشاره می‌کنیم.

هزینه زندگی در آلمان

زندگی در آلمان همانند هر کجای دنیا هزینه‌هایی را در بر دارد. هزینه زندگی در آلمان در مقایسه با سایر کشورها یکی از دلایلی است که متقاضیان زیادی برای مهاجرت این کشور را انتخاب می کنند. افراد بسیار زیادی در سراسر دنیا تمایل دارند به این کشور سفر کنند. این اقدام از طرق مختلف تحصیلی، کاری و حتی سرمایه گزاری قابل انجام است.

برلین بزرگترین شهر آلمان است. در برلین ظرفیت‌هایی وجود دارد، که آن را از بقیه شهرهای کشورهای اروپای غربی متمایز می سازد. برلین جمعیت بزرگی دارد و بسیار مهاجر پذیر می باشد. بیش از یک سوم جمعیت برلین از خارج از آلمان می آیند. شما در برلین استرس شهرهای بزرگ مانند لندن، پاریس یا نیویورک را تجربه نمی‌کنید. برلین به دلیل دارا بودن فضای سبز، جنگل‌ها، دریاچه‌ها و شبکه ای متراکم از مسیرهای چرخه ای و حمل و نقل عمومی دارای موقعیت ویژه ای است. برلین حتی دارای سواحل شنی است. این سواحل در تابستان بسیار محبوب هستند. این شهر یکی از مکان‌های قایقرانی برتر آلمان است. گفته می‌شود تقریبا نیمی از کل قایق های آلمان در برلین ثبت شده اند.

هزینه اجاره خانه در آلمان

برای کسانی که مهاجر هستند اجاره خانه موضوع مهمی می‌باشد. اجاره آپارتمان در آلمان به شرح ذیل می‌باشد:

• آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر به طور میانگین در آلمان ۶۷۲٫۵۹ یورو

• آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز به طور میانگین در آلمان ۴۵۲٫۹۲ یورو

• آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر به طور میانگین در آلمان ۱،۳۰۵٫۲۶ یورو

• قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر به طور میانگین در آلمان ۳،۹۹۷٫۵۰ یورو

• قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان خارج از مرکز به طور میانگین در آلمان ۲،۴۴۰٫۰۵ یورو

همه آنهایی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند از خود می پرسند آیا زندگی در آلمان خوب است؟ در جواب باید گفت کسانی که در این کشور پیشینۀ مهاجرت دارند از زندگی خود بسیار راضی‌اند. تحقیقات نشان داده است که بیشتر از همه، کسانی ابراز رضایتمندی کرده اند که به زبان آلمانی آشنایی خوب دارند. رضایتمندی این افراد حتی بالاتر از حد متوسط در آلمان است. و این نشان دهنده میزان اهمیت داشتن تسلط به زبان آلمان است.

به این نکته مهم توجه داشته باشید که ۴۹ درصد از مهاجرانی که موردِ پرسش واقع شده‌اند، وضعیت اقتصادی خود را خوب و حتی عالی توصیف کرده‌اند. در حالی که این میزان در بین آلمانی‌ها به ۴۵ درصد می‌رسد. بنابراین اگر شما هم قصد ادامه تحصیل در کشور آلمان را دارید حتما زمانِ مناسبی برای یادگیری زبان آلمانی درنظر بگیرید. آلمانی ها بسیار طرفدارِ مهاجرانی هستند که به یادگیری زبان و فرهنگ آنها علاقمندند.

آخرین ویرایش: ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021