لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

تحصیلات تکمیلی در آلمان

تحصیلات تکمیلی در آلمان

تحصیلات تکمیلی در آلمان

یکی از مقصدهای مهم تحصیلی برای ایرانی ها، که برای ادامه تحصیلات تکمیلی غالبا انتخاب می شود، کشور آلمان در قاره سبز است. کیفیت بالای آموزشی در کنار فرصت های تحصیلی رایگان در آلمان، بستری را فراهم کرده است تا این کشور آلمانی زبان از اهداف بزرگ و در الویت ایرانی ها باشد. در واقع یکی از مقاصد مهم برای ایرانیان اخذ مدرک از آلمان می باشد. شاید هماهنگی فرهنگی و اجتماعی ایران با آلمان در زمان بعد از انقلاب موجب علاقه مندی بیشتر ایرانیان جهت تحصیل در آلمان شده است. در واقع برای ادامه تحصیلات تکمیلی در آلمان، این کشور یکی از محبوبترین ها برای ادامه تحصیل است.

کشور آلمان

آلمان کشوری است که از نظر کیفیت آموزش در جایگاه بالایی قرار دارد که اکثر افراد نیز برای ادامه تحصیل در بین کشور های اتحادیه ی اروپا معمولا آلمان را انتخاب می کنند. قوانین آموزشی آلمان بسیار سختگیرانه تر از بقیه کشورهاست. و از استاندارد بالایی نیز برخوردار است. دوره ی ابتدایی در آلمان ۴ سال به طول می انجامد که در این ۴ سال معلمین ثابت هستند و تغییر نمی کنند. معلمین در همان ابتدا کودکان را بر اساس طرز رفتار و هوش و سطح یادگیری آنها دسته بندی خواهند کرد. پس از آن دانش آموزان به دبستان های مختلفی فرستاده می شوند. مثلا کودکان خجالتی یا آنهایی که در تکلم مشکل دارند را به مدارسی به نام زوند می فرستند.

شرایط ورود به مراکز آموزشی آلمان

اگر فرد دارای مدرک دیپلم باشد یعنی ۱۲ سال تحصیلی را گذرانده باشد نمی تواند وارد دانشگاه های آلمان شود زیرا باید مدرک قبولی در کنکور سراسری را داشته باشد تا اجازه ی اقدام به کالج را داشته باشد. مدت زمان کالج در آلمان ۲ ترم است لازم به ذکر است که کالج ها فقط به زبان آلمانی است. افرادی که مدرک لیسانس دارند می توانند جهت اخذ مدرک فوق لیسانس نیز اقدام نمایند. البته این موضوع بستگی به دانشگاه دارد زیرا سطح تحصیل آلمان در مقایسه با ایران یک سال جلوتر است. البته هنگامی که مدارک تجصیلی به دانشگاه های آلمان فرستاده شود خود دانشگاه با توجه به ریز نمرات فرد تصمیم گیری می کند که فرد از چه ترمی شروع به تحصیل کند.

طول دوره ی کارشناسی در آلمان ۳ سال است و هزینه های جانبی دانشگاه به صورت سالیانه ۲۰۰ تا ۷۰۰ یورو می باشد. زمان شروع تحصیل در آلمان از ماه های بهمن و شهریور می باشد. بیمه در طول تحصیل در آلمان ۳۰۰ یورو در هر شش ماه است و هزینه ی خورد و خوراک به صورت ماهیانه بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو است.

تحصیلات تکمیلی در کشور آلمان

تحصیلات تکمیلی در آلمان به دلیل کیفیت بالایی که داراست بسیار رایج است. دانشگاه های این کشور در میان دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم قرار گرفته است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور آلمان فردباید در دوره های زبان یک ساله ای که در کالج ها برگزار می شود شرکت نماید تا بتواند در رشته ی تحصیلی خود مشغول شود. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان فرد باید دارای مدرک کارشناسی باشد و در صورتی که مدرک وی از دانشگاه های غیر دولتی و یا آزاد باشد می بایست سابقه ی تحصیلی بالایی داشته باشد.

زبان تحصیل در دانشگاه های آلمان

در مقطع لیسانس، رشته‌ها فقط به زبان آلمانی ارائه می‌شوند، اما در مقطع فوق لیسانس و دکتری امکان تحصیل به هر دو زبان آلمانی و انگلیسی وجود دارد. از طرفی اعتبار و امکانات بالای دانشگاه های آلمان و از طرف دیگر مخارج بسیار اندک تحصیل در آلمان، باعث شده به خصوص در سالهای اخیر از کشورهای مختلف برای ادامه تحصیل متقاضیان جذب این کشور شوند.

تحصیلات-تکمیلی-در-المان

دوره کالج در آلمان

کالج در آلمان به منزله پلی بین تحصیلات متوسطه در کشورهای خارجی و تحصیلات عالی در دانشگاه های آلمان است. به منظور مطابقت تحصیلی کشورهای مختلف با قوانین آموزشی آلمان و آماده کردن داوطلبان خارجی برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، کالج‌ها در آلمان دورهٔ یک ساله‌ای را ارائه می‌دهند که در طی آن دانشجو با مفاد درسی مورد نیاز برای تحصیل در رشتهٔ مورد نظر خود در دانشگاه و همین طور با زبان آلمانی تخصصی برای تحصیل در آن رشته آشنا می‌شود.

مهمترین معیار ورود مستقیم به دانشگاه های آلمان، تحصیلات متوسطه ۱۳ ساله است. اما در ایران دیپلم ۱۱ساله است که با ۱ سال دورهٔ پیش‌دانشگاهی به ۱۲ سال می‌رسد. در نتیجه با پایان تحصیلات متوسطه ۱۲ساله ایران ( ۱۱سال + پیش دانشگاهی، یا ۱۲ سال نظام قدیم ) متقاضی همچنان ۱ سال برای ورود به دانشگاه در آلمان کم دارد. معمول ‌ترین روش برای اضافه کردن سال سیزدهم به تحصیلات متوسطه و همینطور یادگیری زبان آلمانی برای شروع تحصیل در آلمان، شرکت در کالج است.

این نکته رادر نظر داشته باشید که، تحصیل در کالج رایگان است. شرط ورود به کالج، داشتن پذیرش تحصیلی و سپس قبولی در آزمون ورودی آن است. سوالات این آزمون گرامر زبان آلمانی در حد B1 و یا B2 و ریاضیات و شاید هم فیزیک است. کالج با قبولی در آزمون خروجی پایان می‌یابد. شرکت در کالج های آلمان صرفا با داشتن ویزای تحصیلی مقدور است و با داشتن هرگونه ویزای دیگری مانند ویزای توریستی اجازه شرکت در آزمون ورودی کالج به متقاضی داده نمی‌شود.

تحصیلات عالی

دانشگاه‌های آلمان از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار هستند. شش دانشگاه از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا در آلمان واقع شده اند. بیشتر دانشگاه‌ها در آلمان عمومی هستند و هر ترم حدودا ۶۰ تا ۲۰۰ یورو شهریه می‌گیرند که این هزینه بیشتر شامل سرویس رفت و آمد و هزینه غذا در کافه تریاها می‌شود. به همین منظور اکثر مردم آلمان به دانشگاه می‌روند و تحصیل کرده هستند. سیستم دوگانه تحصیلی یعنی نظری – عملی در آلمان طرفداران بیشتری دارد تا کشورهای دیگر و بیشتر آلمانی‌ها حضور در این دانشگاه‌ها را ترجیح می‌دهند تا دانشگاه‌های صرفا آکادمیک.

انواع موسسات آموزش عالی

طبق قوانین آموزشی در کشور آلمان، به طور کلی در این کشور، دانشگاه‌ها به دو دسته تقسیم می شوند؛ دانشگاه به موسسه‌هایی آموزشی اطلاق می‌شود که مدارک آکادمیک (از کارشناسی تا دکتری) به دانشجویان اعطا می‌کنند. باقی موسساتی که مدارک و گواهینامه‌های دیگر به دانشجویان می‌دهند به عنوان معادل کالج یا موسسه در آمریکا شناخته می‌شوند.

دانشگاه

تنها دانشگاه‌ها حق اعطای دکترا و درجه علمی (شایستگی) را دارند. برخی از این دانشگاه‌ها دانشگاه‌های تحقیقاتی هستند و علاوه بر آموزش به جنبه تحقیق نیز تاکید دارند، این دانشگاه‌ها در برابر ها قرار دارند که صرفا نظری هستند و تحقیقاتی نیستند. دانشگاه‌هایی که شامل رشته‌های مختلف علمی می‌شوند نام دارند. دسته‌ای از دانشگاه‌ها نیز تنها در یک تخصص خاص دانشجو می‌گیرند که به آنها دانشگاه‌های تکنیکال می‌گویند. سایر دانشگاه‌های تخصصی دانشگاه تربیت معلم، دانشگاه هنر و دانشگاه موسیقی هستند. دسته‌ای از دانشگاه‌ها دولتی و فدرال هستند و دانشجویان می‌توانند به صورت بینارشته ای و بین‌المللی به تحقیق و توسعه علمی بپردازند.

دانشگاه‌ های علوم کاربردی

این نوع دانشگاه‌ها مانند دانشگاه های عادی مدرک می‌دهند با این تفاوت که این دانشگاه‌ها بر رشته‌های علمی کاربردی تمرکز دارند. دانشجویان این دانشگاه‌ها شانس بیشتری در استخدام شرکت‌ها و صنایع دارند. اساتید این نوع دانشگاه‌ها تنها به حداقل ۳ سال تجربه نیازمندند، برخلاف اساتید در دانشگاه‌های سنتی که نیاز به مدرک درجه علمی و انجام تحقیقات دارند.

مدارک دانشگاهی

در گذشته، دانشگاه‌های آلمان تنها مدارک دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می کردند. همانطور که در اکثر کشورهای دنیا هم این قانون برقرار است. در قوانین آموزشی آلمان نیز، مدت زمان معمول برای دریافت مدرک کارشناسی سه سال و شش ترم و برای کارشناسی ارشد دو سال و چهار ترم است. مدارک معمول در آلمان عبارتند از:

مدارک کارشناسی

مدارک کارشناسی ارشد

جالب است بدانید که برخی رشته‌ها در آلمان مانند پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، داروسازی و حقوق دانشجویان باید در آزمون ایالتی شرکت کنند. در رشته‌های دیگر مانند دبیری و قضاوت و سایر مشاغل دولتی قبولی در این آزمون ضروری است. بعد از ۴ تا ۸ سال تحصیل دانشگاه این آزمون از دانشجویان گرفته می‌شود. بالاترین مدرک تحصیلی دکترا است. دوره تحصیل در این مقطع در رشته‌های مختلف متفاوت است. برای مثال رشته داروسازی تنها یک ساله ولی سایر رشته‌ها ممکن از دو تا شش سال طول بکشد.

دانشگاه های خصوصی

دانشگاه های خصوصی در آلمان دانشگاه هایی هستند که فرد خود باید هزینه ی تحصیل را پرداخت کند و در واقع رایگان نیست. افراد برای تحصیل در رشته های پزشکی،حقوق و تربیت معلم می بایست در آزمون های سراسری شرکت کنند.

کار در حین تحصیل در آلمان

کار در حین تحصیل در آلمان می تواند به صورت پاره وقت و یا تمام وقت باشد البته می توان گفت که دانشجویان در کشور آلمان معمولا به صورت پاره وقت به کار مشغول هستند.دانشجویان خارجی می توانند بدون کسب اجازه به کار در کشور آلمان بپردازند اما باید توجه داشته باشند که ساعات کار در کشور آلمان برای دانشجویان محدود می باشد و حداقل ۹۰ روز به صورت کامل و یا ۱۸۰ روز به صورت نیمه روز  را در سال می توانند به کار مشغول شوند.

اگر دانشجویان در مقطع لیسانس با کسب اجازه مشغول به کار شوند  می توانند  ۱۰ساعت در هفته به کار بپردازند و دانشجویان در مقطع فوق لیسانس می توانند ۲۰ ساعت در هفته به کار مشغول شوند. همچنین دانشجویان دکترا در کشور آلمان اجازه ۳۰ ساعت کار در هفته در کشور آلمان را دارند. دانشجویان در مقطع دکترا علاوه براینکه اجازه کار در حین تحصیل در کشور آلمان در حدود ۳۰ ساعت در هفته را دارند این نکته وجود دارد که  برخی از رشته ها در مقطع دکترا علاوه بر اینکه فرد به تحصیل می پردازد می تواند از دانشگاه محل تحصیل خود حقوق هم دریافت نماید.

 

 

آخرین ویرایش: ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021