لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

اعزام دانشجو به آلمان

آلمان

اعزام دانشجو به آلمان

اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید، آلمان به دلایل مختلف جزو محبوبترین کشورها برای مهاجرت است.این کشور از نظر اعزام دانشجو، به دلیل سیستم آموزشی خاص اولویت اول هردانشجویی برای ادامه تحصیل است. مدارس و دانشگاه‌های آلمان بسیار پیشرفته بوده و همگام با سیستم نوین آموزشی در اروپا پیش می‌رود. در ادامه به دلایل پرطرفدار بودن اعزام دانشجو به آلمان میپردازیم.

دانشگاه‌های آلمان همیشه ازجمله دانشگاه‌های برتر در دنیا بوده اند. صنعتی بودنِ کشور آلمان و وجود بازار کارِ فعال سبب شد تا دانشجوهای زیادی آلمان رو برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. ام این موارد تنها نکات شاخصِ آلمان نیست. اولین نکته ی پراهمیت برای هر دانشجویی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارد، بحث هزینه است. اما هزینه تحصیل در آلمان به چه صورت است؟

هزینه تحصیل در آلمان

اگر قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارید، از نظر هزینه‌ی تحصیل این کشور بهترین گزینه برای شماست. هزینه‌های تحصیل در آلمان تقریبا رایگان است. یعنی شهریه‌های دانشگاهی بسیار پایین بوده و رایگان تلقی می‌شود. وقتی در سال ۲۰۱۴ اعلام شد که نظام آموزشیِ رایگان حتی برای دانشجویانِ بین المللی هم صادق است، آلمان در بین دانشجویان خارجی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرد. به این ترتیب شما فقط هزینه های خدمات دانشگاهی را در طول ترم پرداخت می‌کنید. این مبلغ در دانشگاه‌های مختلف، متفاوت بوده و کمتر از ۵۰۰ یورو می‌باشد. بنابراین اگر دغدغه‌ی هزینه دارید، آلمان بهترین گزینه برای شماست. اجازه بدید کمی هم درباره هزینه‌های زندگی در آلمان صحبت کنیم.

هزینه های زندگی در آلمان

وقتی صحبت از هزینه‌های مهاجرت به میان می‌آید، علاوه بر هزینه‌های تحصیل باید به هزینه‌های زندگی هم اشاره کرد. آلمان جزو کشورهای با استاندارد بالای زندگی است. باتوجه به کیفیت بالای زندگی در آلمان، می‌توان گفت هزینه‌های زندگی در این کشور نسبت به بسیاری دیگر از کشوهای اروپایی پایین‌تر است. این مبلغ بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو متغییر بوده و به سبک زندگی شما نیز بستگی دارد. نکته‌ای که لازم است در این بخش به آن اشاره کنیم شرایط کار دانشجویی است. در آلمان نیز مانند اغلب کشورها، دانشجو اجازه کار در حین تحصیل را دارد. اما میزانِ ساعت مجاز برای کارِ دانشجویی چقد است؟

اعزام دانشجو به آلمان

کاردانشجویی در حین تحصیل در آلمان

همانطور که اشاره شد، یکی دیگر از مواردی که در مورد اعزام دانشجو به آلمان مورد توجه است، شرایطِ کارِ حین تحصیل می‌باشد. دانشجو با توجه به مقطع تحصیلی خود مجاز است تعداد ساعت مشخصی را به کار مشغول باشد. این میزان برای دانشجویان مقطع لیسانس، ۱۰ تا ۱۵ ساعت؛ برای دانشجویان ارشد ۱۵ تا ۲۰ ساعت و برای دانشجویان دکترا ۲۳ ساعت در هفته می‌باشد. اگر علاقمند به کار دانشجویی در آلمان هستید، توصیه ما به شما این هست که زمانی را برای یادگیری زبان آلمانی درنظر بگیرید. تجربه ثابت کرده، درصورتی که دانشجو به زبان آلمانی آشنا باشد شرایطِ کار دانشجویی بسیار مساعدتر خواهد بود. شاید جالب باشه بدونین که اکثر افراد  با کارِ دانشجویی بخش زیادی از هزینه‌های زندگی خود را تامین می‌کنند.

در مقوله ی اعزام دانشجو، بعد از هزینه‌های زندگی و تحصیل، رتبه دانشگاه بسیار پراهمیت است. به همین دلیل در ادامه به بررسی  رَنک دانشگاه‌های آلمان می‌پردازیم.

رتبه‌بندی دانشگاه‌های آلمان

در آلمان بیش از ۴۰۰ دانشگاه دولتی و خصوصی وجود دارد. بسیاری از این دانشگاه‌ها در رتبه‌بندی جهانی سرآمد دانشگاه‌های دنیا هستند.  این دانشگاه‌ها با سیستم‌های آموزشیِ موردتایید، مجاز به ارائه مدرک تحصیلی در مقاطع مختلف هستند. دو شهر مهم دانشجویی در کشور آلمان، مونیخ و برلین هستند. این دو شهر مقصد بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل در آلمان هستند. البته در شهرهای دیگر نیز موسسات آموزشی با رتبه بالا و جهانی وجود دارند. می‌توان گفت در آلمان بیش از ۵۰ دانشگاه با رتبه‌ی عالیِ جهانی موجود است. اسامیِ این دانشگاه‌ها هرساله در رتبه بندی جهانی اعلام می‌شود.

برخی از معروفترین دانشگاه‌ های آلمان به شرح زیر هستند:

Ludwig-Maximilians-University (LMU) Munich:

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان ( تاسیس ۱۴۷۲ ) یکی از دانشگاه های ممتاز تحقیقاتی اروپا به حساب می آید. قدمت دانشگاه به بیش از ۵۰۰ سال می رسد.

Technical University of Munich:

برترین دانشگاه تحقیقاتی و بزرگترین موسسه فناوری آلمان دانشگاه فنی مونیخ است. در بین رتبه بندی دانشگاه های برترجهان این دانشگاه رتبه ۵۳ ام را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه مخصوصا در رشته های فنی و مهندسی شهرت فراوانی دارد.

University of Heidelberg:

دانشگاه هایدلبرگ، در سال ۱۳۸۶ تأسیس شده است. این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه آلمان است. و نکته مهم درباره آن این است که طیف گسترده موضوعات از علوم انسانی تا پزشکی را در بر می گیرد

Humboldt University Berlin:

دانشگاه هومبولت از جمله موسساتی است که به شدت دانشگاه‌های اروپا و دانشگاه های غرب را تحت تاثیر قرار داده است. این دانشگاه در برلین واقع شده و ۳۲،۵۵۳ دانشجو دارد که بیش از ۵۰۰۰ نفر از آنها دانشجویان بین المللی هستند. ۴۰ برنده ی جایزه ی نوبل را می‌توان در تاریخ این دانشگاه دید.

University of Freiburg:

دانشگاه فرایبورگ، در نزدیکی مرز آلمان و سوئیس واقع شده و هفتمین دانشگاه برتر در کشور آلمان محسوب می شود. این دانشگاه در رشته های علوم اجتماعی، علوم انسانی و پزشکی بسیار مشهور است.

University of Tübingen:

دانشگاه توبینگن آلمان یکی از قدیمی ترین دانشگاه های واقع در اروپاست. حدود ۲۸،۸۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به ادامه تحصیل هستند. بیش از ۵۰۰۰ هزار نفر از این دانشجویان، بین المللی بوده و از سراسر جهان به آلمان سفر کرده اند.

RWTH Aachen University:

این دانشگاه یکی از شناخته شده ترین دانشگاه های کشور آلمان در زمینه علوم طبیعی و مهندسی است.

University of Bonn:

دانشگاه بن آلمان نیز یکی از دانشگاه‌های برتر در رتبه بندی دانشگاه های کشور آلمان است. این دانشگاه قریب به ۳۸۰۰۰ دانشجو دارد.

Freie Universität Berlin:

دانشگاه آزاد برلین در حال حاضر حدود ۳۶۰۰۰ دانشجوی بومی و بین المللی دارد. رشته هایی که در این دانشگاه تدریس می شود بسیار متنوع هستند. رشته های مختلف علوم انسانی، اجتماعی، پزشکی و علوم پایه تدریس می شود.

 

بعد از بررسی کلی شرایط اعزام دانشجو به کشور آلمان، جا داره مختصری هم به بررسی ویزای تحصیلی این کشور بپردازیم.

ویزای تحصیلی کشور آلمان

یکی از مواردی که این روزها بسیار درباره آن صحبت می‌شود وقت سفارت آلمان است. در حال حاضر شاید زمانبرترین و سختترین بخش تحصیل در آلمان شرایط وقت دهی سفارت باشد. که در آخرین اعلام سفارت، نزدیک به ۱۴ ماه زمان می‌برد. برای گرفتن وقت سفارت بسیار دقت کنید. زیرا تعداد متقاضیان ایرانی برای گرفتن ویزای تحصیلی کشور آلمان بسیار زیاد است بنابراین با توجه به پذیرشی که در دست دارید، در یک زمان بندی صحیح، نسبت به رزرو وقت سفارت آلمان اقدام نمایید. مهمترین سوالِ دانشجوها در این مرحله این است که در روز مصاحبه چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در ادامه به توضیح شرایط روز مصاحبه میپردازیم.

آماده سازی متقاضی برای روز مصاحبه

در هنگام حضور در سفارت، مدارک مورد نیاز خود را به ترتیبی که اعلام شده همراه خود داشته باشید. در این مواقع احساس ترس نکنید و با تمرکز کامل وارد شوید. از یک ساعت قبل در جلوی درب سفارت حضور داشته باشید. پس از گذشت نیم ساعت پاسپورت شما با اطلاعاتی که از قبل تحویل داده اید چک می‌شود. در صورت مغایرتِ هر یک از اطلاعات، شما نمی‌توانید وارد سفارت شوید. در حین ورود به سالنِ مصاحبه، تلفن همراه را می‌بایست تحویل دهید.

مصاحبه ی شما در حدود ۱۵ دقیقه به طول می‌انجامد که در این مرحله بازرسی مدارک شما، گرفتن اثر انگشت و پرسش سوال های مربوط انجام می‌گیرد. امکان دارد تعدادی از  سوالاتی که از شما پرسیده می شود به زبان تحصیلی شما باشد مثلا به زبان آلمانی و یا انگلیسی. اگر زبان تحصیل شما آلمانی است بسیار تاثیر گذار خواهد بود اگر مصاحبه خود را به زبان آلمانی پیش ببرید. البته نیازی نیست آلمانی را مانند زبان مادری خود صحبت کنید. کافی است بدون استرس پاسخ سوالات مصاحبه کننده را داده و منظور خود را برسانید.

چه سوالاتی در روز سفارت پرسیده می‌شود؟

این سوالات معمولا به صورت زیر است:

پس از گذراندن روز مصاحبه، اگر پاسخ سفارت به درخواست ویزای تحصیلی شما مثبت باشد باید برای ورود به کشور آلمان خود را مهیا کنید.

اقدامات لازم برای ورود به آلمان

پس از اخذ ویزای تحصیلی باید برای ورود به کشور آلمان برنامه ریزی داشته باشید. علاوه بر تهیه بلیط هواپیما، محلی برای اسکان و نحوه انتقال از فرودگاه به خوابگاه به میان می‌آید. بعد از ورود به کشور آلمان، کمی استراحت کنید. در اولین فرصت باید خود را به دانشگاه رسانده و امور مربوط به کلاس‌های خود را انجام دهید. نیاز است حساب بانکی باز کنید و امور مربوط به بیمه خود را انجام دهید. فراموش نکنید که باید زمانی برای ثبت آدرس محل سکونت خود درنظر بگیرید. برای برقرای ارتباط با دوستان سیم کارت و برای تردد در شهر نیاز به تهیه بلیط مترو دارید.

همه این موارد برای دانشجویی که چند روزیست پا به کشوری جدید گذاشته ممکن است سخت و طاقت فرسا باشد. خوشبختانه ما در سهل کردن این امور بسیار موفق عمل کرده ایم و دانشجویانِ ما، نگران این موارد نیستند. گروه تخصصی مهاجرت و پذیرش تحصیلی لیگال اپلای با ارائه خدمات پس از ورود تا آخرین لحظه کنار دانشجویان بوده و آنها را راهنمایی می‌کند. اعزام دانشجو به آلمان تخصص ما بوده و پشتیبانی دانشجو تا آخرین لحظه رمز موفقیت این مجموعه است.

 

آخرین ویرایش: ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

 1. Ali گفت:

  سلام خسته نباشید من دیپلم دارم ٢٣ سالمه همه مدارک تکمیله دارم دوره زبان آلمانی رو میگذرونم قصدم مهاجرت به اروپاس و دوست دارم با ویزایی تحصیلی در آلمان ادامه بدم و اقامت بگیرم یعنی با یه تیر دو نشون رو بزنم
  خواستم بدونم شما میتونید کمکم کنید ؟؟؟؟
  این پروسه من چه قدر زمان بر هستش؟؟؟؟
  و این پروسه چقدر هزینه برام داره یعنی مبلغی که با شما قرارداد میبندم؟؟؟؟
  خواهشاً جوابمو بدین (خیلی وقته سرگردونم)

  • Parima Korourinia گفت:

   سلام.پروسه آلمان یکسال و نیم زمان می خواهد.با توجه به سن شما باید سریعتر اپلای کنید.بله امکان پذیر است.تماس بگیرید۸۸۲۸۸۲۰۰

 2. موسوي گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من ۳۳ ساله و لیسانس گرافیک دارم . میخواستم راهنماییم کیند بهترین راه رفتن برای آلمان چیه با توجه به اینکه هزینه کلی در یکسال چقدر میشه و حین درس خوندن می شود کار کرد؟ من بیشتر از هزینه هاش میترسم
  ممنون میشم جواب بدید

  • Parima Korourinia گفت:

   سلام.ما در زمینه تحصیلی اپلای انجام میدهیم.هزینه تحصیل در آلمان رایگان است هزینه زندگی در ماه ۷۰۰ یورو. در هفته ۲۰ ساعت اجازه کار دارید.لطفا تماس بگیرید۸۸۲۸۸۲۰۰

 3. رايا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ٢١ ساله و دیپلم تجربى دارم در حاله یادگیرى زبان المانى
  معدل دیپلمم خوب نیست میخواستم بدونم ایا میتونم در کالج M-kors که شرط معدل دیپلم ندارد پذیرش بگیرم یا اینکه با اخذ دیپلم ریاضى فیزیک با معدل بالا شانس پذیرش در کالج را دارم ؟
  و اگر تا سال اینده مدرک زبان و دیپلم جدید بگیرم چقدر زمان میبره براى پذیرش و اینکه تا سال اینده میتونم المان باشم ؟ و تا چه تاریخى براى پذیرش کالج میتوان در خواست داد ؟

  • Parima Korourinia گفت:

   سلام.برای پذیرش کالج آلمان معدل دیپلم باید بالای ۱۵ باشد و مدرک زبان b1 آلمانی را داشته باشید.پروسه اخذ ویزای دانشجویی آلمان ۱۶ ماه حدودا زمان میبرد.تماس بگیرید۸۸۲۸۸۲۰۰

 4. مریم گفت:

  با سلام.من کارشناسی مهندسی صنایع هستم.میخواهم برای ادامه تحصیل مقطع ارشد تصمیم بگیرم ولی با توجه به این که برای دکتری میخواهم فاند بگیرم به نظر شما در ارشد چه رشته ای بخوانم؟

  • Parima Korourinia گفت:

   سلام.باید رشته های ارشد و لیسانس شما زیر مجموعه و یا مرتبط باشند.تماس بگیرید۸۸۲۸۸۲۰۰

 5. Ailin گفت:

  سلام من ۱۸ سالمه میخوام برای سال دیگه برای تحصیل به المان برم میخواستم بدونم شما می تونید بهم کمک کنید من بتونم در این یک سال هر کاری که باید انجام بدم کمک کنید من به یک موسسه قابل اعتماد نیاز دارم که خیالم راحت باشه کارهام توی این یک سال انجام بشه

  • کارشناس 102 گفت:

   بله می تونید اقدام کنید زبان المانی مدرک b1 بگیرید و کاراتونو از الان شروع کنید لطفا تماس بگیرید

 6. مهگل گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه و توی مدرسه تیزهوشان تهران درس میخونم
  امکانش هست با داشتن مدرکb2و دیپلم بالای۱۹ برای کالج های المان یا حتی دانشگاهاش اقدام کنم؟یعنی بدون کنکور برم(ریز نمراتمم بالاس و همه معدلام بالای۱۷ هستن)

 7. سعید گفت:

  سلام من لیسانس مهندسی عمران دارم و واسه ارشد میخام برم آلمان ، اما شنیدم که مدت ویزای این کشور کوتاه هست و احتمال اینکه مدت ویزا تموم بشه و اجازه تحصیل در اونجا رو ندن امکان داره درسته؟ اگر درسته باید چیکار کنیم ؟
  حتما باید زبان آلمانی هم بلد باشیم یا انگلیسی کافیه؟
  من از هنرستان و دانشگاه های فنی و حرفه ای لیسانسم رو گرفتم و عنوان لیسانسم مهندسی عمران اجرایی هست ، اما بجه هایی که از ریاضی لیسانس مهندسی عمران میگیرن عنوانش مهندسی عمران عمران ست، از این لحاظ به مشکل نمیخورم ؟ قبول میکنن لیسانسم رو؟

  • Saya Daniali گفت:

   سلام بعد از تحصیل ۱۸ ماه فرصت دارین تا ویزای کار بگیرید که تایم مناسبی هست .هم میتونید انگلیسی بخونید هم المانی

 8. دی گان گفت:

  درود بر شما
  مدرک کارشناسی کامپیوتر از دانشگاه غیرانتفاعی برای دانشگاههای آلمان ارزش و یا اعتبار دارد یا خیر؟

 9. Atefe گفت:

  سلام، ۱۸ ماه طول میکشه برای پذیرش آلمان، بعد از کی شروع کنیم؟ بعد از فارغ‌التحصیلی یا در زمان دانشگاه؟ چون ی مسئله به نام گپ تحصیلی هست

 10. mojgan گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه میخواستم بدونم پروژه المان چقد طول میکشه و اینکه ممنون میشم کمکم کنید به یک موسسه قابل اعتماد نیاز دارم

  • کارشناس اعزام دانشجو 104 گفت:

   سلام دوست عزیز
   ۲ سال زمان میبره که ما میتونیم با کشور ثانویه اقدام کنیم که ۶ ماه زمان میبره

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021