لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

ارز دانشجویی

ارز دانشجویی چیست؟

ارز دانشجویی، در واقع یک سهمیه ارزی است که دولت در اختیار دانشجویان شاغل به تحصیل تمام‌وقت در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی خارج از کشور قرار می‌دهد تا فارغ از نوسانات ارزی، برای تأمین نیازهای ارزی خود، جهت تحصیل و زندگی در خارج از کشور، ارز را به قیمت مصوب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تهیه کنند.

ارز دانشجویی به افرادی تعلق می‌گیرد که در یکی از دانشگاه‌های ارزشیابی‌شده توسط اداره‌کل دانش‌آموختگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در کشورهای مختلف جهان مشغول به تحصیل تمام‌وقت بوده و از هیچ بورسیه داخلی استفاده نکرده باشد. مهم نیست شما با هزینه خود یا با هزینه دانشگاه مقصد مشغول به تحصیل هستید یا خیر. در هر حال، امکان دریافت سهمیه ارز دانشجویی را خواهید داشت. حتی اگر فول فاند باشید.

همچنین توجه داشته باشید که ارز دانشجویی فقط برای دانشجویان مقاطع ارشد و دکترا تعریف شده است.

با توجه به بخشنامه ۹۷/۲۳۳۴۵۲ مورخ ۱۳۹۷/۸/۷ اداره سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی، بدینوسیله به اطلاع کلیه دانشجویان شاغل به تحصیل واجد شرایط دریافت ارز دانشجویی می رساند، متقاضیان می توانند از تاریخ ۹۷/۸/۱۹ فرم های لازم به همراه مدارک مورد نیاز را تکمیل و در سامانه سجاد بارگذاری نمایند.

سقف پرداخت ماهانه ارز دانشجویی در سال ۹۸ ، ۱۰۰۰ دلار می باشد و در شش ماهه نخست سال ۹۸ به هر دانشجوی متقاضی دریافت ارز دانشجویی، شش هزار دلار برای شش ماه پرداخت می شود.در صورتی که دانشجو به همراه خانواده خود مشغول به تحصیل در خارج از کشور باشد برای هر عضو خانواده ماهیانه حداکثر ۵۰۰دلار یا معادل آن به بقیه ارز‌ها تعلق خواهد گرفت.

شایان ذکر است سازمان امور دانشجویان فقط موظف به تأیید وضعیت تحصیلی دانشجویان بوده، مراحل و ضوابط پرداخت ارز (نوع، میزان و نرخ) براساس دستورالعمل های بانک مرکزی ج.ا.ا بر عهده بانک های عامل (تجارت و سامان) می باشد.

توجه داشته باشید که کلیه فرآیندها و خدمات به صورت غیر حضوری و از طریق سامانه انجام می شود، نیازی به مراجعه حضوری نمی باشد.

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021