لیگال اپلای پایگاه اطلاع رسانی موسسات مهاجرتی مجاز و رسمی

ادامه تحصیل در آلمان

ادامه تحصیل در آلمان

ادامه تحصیل در آلمان :

کشور آلمان یکی از ارزان‌ ترین کشورهای جهان برای ادامه تحصیل است. ادامه تحصیل در آلمان در تمامی دانشگاه‌های آلمان و در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به صورت رایگان انجام می شود. دانشجویان لیسانس در این کشور هیچ هزینه‌ای بابت تحصیل در آلمان نمی‌پردازند. زبان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان در مقطع لیسانس آلمانی است (به جز چند دانشگاه که واحدهایی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند).  همانطور که در مقاله های قبلی اشاره شد برای تحصیل در آلمان دست کم باید سطح B1 زبان آلمانی داشته باشید. سیستم آموزشی آلمان از چند سال پیش تغییرات بسیاری را شاهد بوده‌ است و بعد از اجرایی شدن برنامه بلونیا (Bologna) شرایط تحصیل در آلمان نیز متاثر از این برنامه یکپارچه قرار گرفته‌است.

زبان تحصیل در آلمان :

ادامه تحصیل در آلمان برای دانشجویان دوره کارشناسی آینده، دیپلم دبیرستان، گواهی پایان تحصیلات و یا نتیجه آزمون دانشگاهی معمولاً کافی می باشد. برای برنامه های تحصیلات تکمیلی، دانشجوها باید مدرک کارشناسی را ارائه دهند. تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی و آلمانی است. علاوه بر مهارت زبان و یک مدرک ورودی، گاهی برای ورود به این دانشگاه ها باید امتحان ورودی خاصی را بگذرانید. برای دریافت بورسیه تحصیلی و ادامه تحصیل در آلمان مشاورین موسسه می توانند شما عزیزان را در این راستا راهنمایی کنند.

شرایط تحصیل در آلمان برای مقطع لیسانس برای کلیه متقاضیان کمتر از ۲۱ سال تعیین شده است؛ بنابراین افرادی که درخواست ادامه تحصیل در کشور آلمان را در مقطع کارشناسی دارند، باید مقاطع ابتدایی و متوسطه را به گونه‌ای سپری کرده باشند که هنگام ثبت نام در دانشگاه‌ دارای سن ۲۰ سال باشند.در صورتی که متقاضی از سنی کمتر از ۱۸ سال که سن قانونی است برخوردار باشد، حضور سرپرست وی هنگام اخذ ویزای تحصیلی آلمان ضروری خواهد بود. از مهمترین مدارک مورد نیاز برای شرایط تحصیل در آلمان هنگام ثبت نام در مقطع لیسانس، مدرک زبان بالاتر از سطح B1 آلمانی است. زیرا کلیه دروس در این مقطع به زبان آلمانی تدریس می‌شوند و دارا بودن مدرک انگلیسی نمی‌تواند به تنهایی کافی باشد.

 

تحصیل در آلمان

تامین هزینه‌های زندگی :

یکی از مسائل پیش روی دانشجوهای دوره‌ی دکترا، تامین مالی هزینه‌های زندگی است. گفتنی است که تحصیل در دوره‌ی دکترا در دانشگاه‌های آلمان، رایگان است. اما دانشجویان هزینه‌های دیگری نیز دارند که برای رفع آن بایستی کار کنند. اجازه کارکردن برای دانشجویان بیش از ۲۰ ساعت در هفته نیست، بنابراین عده‌ای به درخواست بورس تحصیلی روی می‌آورند. برخی از دانشجویان دوره‌ی دکترا نیز در دانشگاه مشغول به کار می‌شوند. این افراد در زمینه تحقیقاتی مرتبط با موضوع پایان‌نامه‌ شان، زیر نظر استاد راهنما تحقیق می‌کنند.

اجازه ی کار برای همراه دانشجو :

بسیاری از متقاضیان خواهان ادامه ی تحصیل در آلمان هستند و می خواهند همسر و فرزندشان را با خود همراه کنند .متقاضیان می توانند همسر و فرزند زیر ۱۸ سال خود را با خود همراه کنند. کشور آلمان تنها کشور اروپایی است که همراهان اجازه ی کار نیز دارند. یعنی علاوه بر اجازه ی کار دانشجویی که به دانشجویان داده می شود و میتوانند ۲۰ ساعت در هفته با حقوق کار کنند، همراهان می توانند به صورت تمام وقت کار کنند و در مقابل آن حقوق دریافت کنند که بتوانند هزینه های زندگی خود را پوشش دهند.

ادامه تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی :

اگر شما جز افرادی هستید که در کنکور سراسری شرکت نکردید و قصد ادامه ی تحصیل در کشور جذاب آلمان را دارید ابتدا باید بدانید که برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان می بایست ۱۲ سال تحصیلی را گذارانده باشید که در این صورت می توانید در کالج ثبت نام کنید. کالج های آلمان ۱ ساله هستند (۹ ماه تحصیلی) و دانشجو باید قبل از ورود به دانشگاه ها در کالج های مربوط به رشته ی خود شرکت کند و پس از قبولی در آزمون وارد دانشگاه شود.

راهی دیگر برای دوستانی که با توجه به سنشان برای اپلای در دانشگاه های آلمان محدود می شوند و دوست دارند ادامه ی تحصیل خود را در آلمان بگذرانند، این است که ۳۴ واحد درسی خود را در دانشگاه پاس کنند. به این ترتیب این دانشجو ها می توانند پذیرش مستقیم دانشگاه را بگیرید. زبان تحصیل در مقطع کارشناسی آلمانی است، بنابراین داشتن مدرک B2 آلمانی الزامیست. تحصیل برای دانشجویان بین المللی به صورت رایگان می باشد.

تحصیل فوق لیسانس در آلمان :

بیشتر افراد نیز ممکن است مقطع کارشناسی را در کشور خود طی کرده باشند و کشور آلمان را برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برگزیده باشند. در این صورت فرد باید با ارائه ی مدرک کارشناسی خود از دانشگاه های معتبر، پذیرش دانشگاه های آلمان را به دست آورد. سپس می تواند با گذراندن ۲ تا ۴ ترم این مقطع را به پایان برساند. علاوه بر مدرک کارشناسی، فرد می بایست برای تحصیل در این مقطع در کشور آلمان مدرک زبان آلمانی نیز داشته باشد. چرا که بیشتر دروس در این مقطع به زبان آلمانی است. افرادی که در کشور خود این مدرک را اخذ نکرده اند می توانند با شرکت در دوره های کالج در کشور آلمان آن را به دست آورند. در این مقطع دانشجویان اجازه ی ۲۴ ساعت کار در هفته را دارند.

تحصیل دکتری در آلمان :

شرایط تحصیل در آلمان در مقطع دکترا به دلیل موقعیت خوبی که دارد بسیار رایج و پر طرفدار است. کشور آلمان برای دانشجویان بین المللی در این مقطع احترام زیادی قائل است. در صورتی که بخواهید با مدرک فوق لیسانس در این کشور و در مقطع دکترا تحصیل نمایید ارائه ی مدرک تحصیلی فوق لیسانس شما از دانشگاه های معتبر الزامی است. طول دوره ی دکترا در کشور آلمان ۲ تا ۵ سال است. این دوره در این کشور بیشتر شامل کارها و پروژه های تحقیقاتی است. در این مقطع شما برای پذیرش علاوه بر داشتن مدرک تحصیلی حداقل فوق لیسانس لازم است همانند دوره ی قبل مدرک زبان آلمانی نیز داشته باشید.

علاوه بر این، در این دوره ها داشتن یک استاد راهنما و یا سوپروایزر الزامی است و با حضور یک سوپروایزر کارهای دانشجو از زمان پذیرش تا انتها به نحو احسن صورت می گیرد. به دانشجویان متقاضی دوره دکترا پیشنهاد می شود که حتما اول دوره فوق لیسانس بگذرانند و بعد برای دکترا اقدام کنند. متقاضیان برای ورود به دانشگاه باید زبان آلمانی بلد باشند. اغلب برای ورود به دانشگاه ها، متقاضیان باید دانش حدود ۸۰۰ ساعت زبان آلمانی داشته باشند تا بتوانند در امتحان ورودی زبان DSH شرکت نمایند. (اغلب دانشگاه های انگلیسی زبان از دانشجویان خود مدرک زبان آلمانی نمی خواهند) البته برای کسانی که مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی ندارند نیز در اکثر دانشگاه ها امکان گرفتن پذیرش بشرط ارائه مدرک زبان چند روز قبل از ثبت نام در دانشگاه وجود دارد.

وقت های سفارت آلمان :

باتوجه به اینکه کشور آلمان تحصیل رایگان دارد هر ساله متقاضیان زیادی خواهان تحصیل در این کشور هستند. صنعتی بودن این کشور باعث شده که این کشور نسبت به سایر کشور های اروپایی خواهان بیشتری داشته باشد. از دیگر مزایای این کشور فرصت ۱۸ ماهه ای هست که در اختیار دانشجویان بعد از اتمام تحصیل قرار می دهند. که فرصت خوبی است تا شرایط دریافت اقامت آلمان برای دانشجو فراهم شود. برای انجام این امر لازم است تا شما در این فرصت کار پیدا کنید.

متاسفانه یا خوشبختانه همه ی این عوامل باعث شده تا وقت های سفارت آلمان طولانی تر از سایر کشور ها باشد. به گونه ای که وقت های سفارت آلمان ۲ ساله است. اما همیشه راهی وجود دارد، شما می توانید از طریق کشور ثانویه اقدام کنید و وقت سفارت خود را کوتاه تر کنید. به این صورت که ابتدا از طریق ثبت نام در کلاس های زبان آلمانی در ترکیه یا ارمنستان اقدام می کنید. پس از آن باید ۶ ماه در این کشورها زندگی کنید و بعد از همان کشورها وقت سفارت آلمان خود را می گیرید. از مزایای کشور ثانویه علاوه بر کوتاه شدن وقت سفارت این است که شما زندگی مستقلی را در خارج از کشور خود  تجربه میکنید و با محیط خارج از کشور خود آشنا می شوید .

لیست دانشگاه های دولتی آلمان:

از دانشگاه های قدیمی آلمان بوده و ششمین دانشگاهی است که در اروپای مرکزی در سال ۱۳۸۸ میلادی تأسیس شده است. یکی از مهمترین آموزشگاه های عالی کشور آلمان است که دانشجویان  زیادی در ۶ دانشکده ی آن مشغول تحصیل هستند.

این دانشگاه یکی از قدیمی ترین دانشگاه های آلمان بوده که در سال ۱۴۷۲ در قلب شهر مونیخ تاسیس شده است. این دانشگاه که به اختصار LMU نامیده می شود در رتبه بندی QS رتبه ی ۶۰ ام را به خود اختصاص داده است.

در سال ۱۹۱۴ با بودجه ی خصوصی تأسیس شد. رشته های متعددی در این دانشگاه ارائه می شود عبارتند از: دین شناسی، حقوق، علوم اجتماعی، علوم پایه مثل فیزیک و زیست شناسی، روانشناسی و روانپزشکی، رشته های علوم پزشکی، علوم کامپیوتر، هنر، زبان شناسی، تاریخ، فلسفه.

آخن در قلب اروپا و بسیار نزدیک به مرز هلند و بلژیک قرار دارد. این دانشگاه، در سال ۱۸۷۰ تأسیس شد. شهرت این دانشگاه در رشته های مهندسی خصوصا مهندسی مکانیک، برق، صنایع، علوم کامپیوتر، فیزیک و شیمی است.

این دانشگاه جز ۲۰۰ امین دانشگاه برتر جهان است که در سال ۱۷۸۰ تاسیس شده است. اکثر فعالیت های این دانشگاه مربوط به رشته های علوم اجتماعی و علوم انسانی است. و همچنین دارای جوایز متعدد در زمینه های مختلف مدیریت تجارت و علوم اقتصادی در سطح جهانی و اروپا را دارد.

یکی از ۱۰ دانشگاه بزرگ آلمان است. بخشی از سازمان بودجه ی تحقیقات آلمان است که در سال ۱۹۶۲ تأسیس شده است. دارای رتبه ی ۴۶۰ جهان در سیستم رتبه بندی QS را دارد.

دانشگاه اسن یا به اختصار UDE یکی از بزرگ‌ترین مراکز آموزش عالی در آلمان می باشد. این دانشگاه تمرکز خاصی بر رشته های علوم نانو، زیست پزشکی، سیستم های شهری و مناطق کلان شهری و تغییرات جوامع را دارد.

دانشگاه فنی مونیخ یا TUM با رتبه ۵۳ ام بهترین جایگاه از میان دانشگاه‌های آلمان را در فهرست رتبه‌ بندی بهترین دانشگاه‌های جهان به خود اختصاص داده است. این دانشگاه در زمینه‌های فنی، همچون رشته‌های مهندسی نیز شهرت و اعتبار خاصی دارد.

آخرین ویرایش: ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021

نظرات شما در مورد این مقاله

مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت تحصیلی 00 882 882 - 021
مشاوره تلفنی رایگان کاریابی بین المللی 11 882 882 - 021